Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt nowelizacji przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W projekcie Ministerstwo Zdrowia zaproponowało rozszerzenie przeznaczenia środków finansowych pozostających w dyspozycji gminy na realizację działań w zakresie przeciwdziałania problemom dotyczących wszystkich uzależnień, nie jedynie od alkoholu, jak ma to miejsce obecnie.
„Propozycja uwzględnia wdrożenie na wielu polach zintegrowanego podejścia do rozwiązywania problemów uzależnień (m.in. powołanie KCPU, uwspólnienie gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii itd.), a także wnioski NIK” - wskazano w uzasadnieniu do projektu. „Mając na uwadze powyższe, zasadnym wydaje się być rozszerzenie przeznaczenia tych środków na działania dotyczące również innych uzależnień” – dodano.
Zgodnie ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, stanowi 50 proc. opłaty za obrót hurtowy napojami alkoholowymi w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml.
Obecnie gmina powinna przeznaczyć te środki na działania mające na celu realizację lokalnej międzysektorowej polityki przeciwdziałania negatywnym skutkom spożywania alkoholu. Proponowana zmiana ma umożliwić realizację „kompleksowych zadań związanych z profilaktyką uzależnień skierowanych zarówno na profilaktykę używania alkoholu jak i innych substancji psychoaktywnych”.
Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2026 r.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz