Zamknij

770 miliardów złotych dla Polski na wyciągnięcie ręki

14:15, 06.05.2021 Marta Kubiak, poseł na Sejm RP Aktualizacja: 14:16, 06.05.2021
Skomentuj

770 miliardów złotych to największe w historii naszego członkostwa w Unii Europejskiej środki dla Polski. To dzięki udanym negocjacjom premiera Mateusza Morawieckiego Polska wywalczyła tak ogromne środki z w ramach budżetu Wieloletnich Ram Finansowych oraz z instrumentów Funduszu Odbudowy.

Warunkiem skorzystania z tych środków jest ratyfikacja ustawy o zasobach własnych. Dla uruchomienia funduszy z Europejskiego Instrumentu Odbudowy niezbędne jest bowiem zatwierdzenie przez wszystkie kraje Unii Europejskiej decyzji o systemie zasobów własnych.

Ratyfikacja ustawy o zasobach własnych nie przenosi żadnych dodatkowych kompetencji na Unię Europejską. Decyzja nie wpływa również na kompetencje państw członkowskich (w tym Polski), dotyczące nakładania podatków, zaciągania czy poręczania zobowiązań. Sytuacja Polski będzie bezpieczna, ponieważ nie ponosimy solidarnej odpowiedzialności za długi innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

4 maja 2021 roku na 29. posiedzeniu Sejmu IX przegłosowano ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za przyjęciem Funduszu Odbudowy głosowało 290 posłów, 33 głosowało przeciw, a 133 posłów wstrzymało się od głosu. Uważam, że w tym przypadku zwyciężył rozsądek i odpowiedzialność.

Fundusz Odbudowy jest to odpowiedź Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia Covid-19. Uzyskane środki mają pomóc naprawić bezpośrednie szkody gospodarcze i społeczne spowodowane pandemią koronawirusa, mają przywrócić odporność gospodarki na ewentualne kryzysy oraz przygotować na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności. Dzięki temu Polska ma szansę wrócić na właściwe tory, po tak trudnym okresie jak ponad roczna pandemia. Przy podziale funduszy unijnych liczą się wyłącznie względy merytoryczne i potrzeby rozwojowe, a nie decyzje polityczne.

Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który będzie stanowił podstawę dla dysponowania środkami z Funduszu Odbudowy. Przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy w Polsce to współpraca rządu, samorządów i partnerów społeczno-gospodarczych. Zdanie samorządów i partnerów społeczno-gospodarczych przy tworzeniu KPO było kluczowe, dlatego:

• od 26 lutego do 2 kwietnia br. trwały konsultacje społeczne KPO,
• w ramach trzech debat, otwartych dla wszystkich każdy mógł zadać pytanie i zgłosić swoje uwagi,
• w ramach 5 wysłuchań obywatelskich otwartych dla wszystkich każdy zainteresowany mógł zabrać głos i zgłosić swoją opinię,
• z każdego regionu zebrane zostały propozycje inwestycji, które stanowiły inspirację do prac nad Krajowym Planem Odbudowy,
• zaangażowane resorty i marszałkowie województw przekazali potrzeby regionów.

Jak widać plan był szeroko konsultowany, a uwagi zgłoszone zostały przeanalizowane i wdrożone. Unijne środki zainwestowane będą w rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie, rolnictwo oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Część inwestycji będzie realizowana w formule konkursowej (np. OZE, termomodernizacja, tabor autobusowy, przygotowanie terenów inwestycyjnych), część zgodnie z zasadami istniejących programów (np. Czyste Powietrze, Maluch+), a inne na podstawie zgłoszonych i ocenionych inwestycji, których promotorami są poszczególne resorty. Dzięki analizie projektów od resortów i regionów jest szeroki ogląd potrzeb inwestycyjnych w całym kraju.

Trwały intensywne prace, aby jak najszybciej, przedstawić ostateczną wersję dokumentu. 30 kwietnia 2021 roku, na specjalnym posiedzeniu, Rada Ministrów przyjęła KPO. Dokument został uzupełniony o pożyczki i obecnie składa się z dwóch uzupełniających się części: dotacyjnej i pożyczkowej. Wprowadzono również zmiany dotyczące systemu wdrażania. Skład Komitetu KPO rozszerzono bowiem o przedstawicieli samorządów terytorialnych, partnerów społecznych, gospodarczych oraz organizacji pozarządowych, związków wyznaniowych i branżowych. Opisano także rolę samorządu terytorialnego w realizacji Krajowego Planu Odbudowy. 3 maja 2021 roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oficjalnie przesłało KPO do Komisji Europejskiej.

Unia będzie gotowa do uruchomienia środków już 1 czerwca 2021, jednak tylko wtedy, gdy wszystkie państwa członkowskie dokończą do tego czasu swoje procedury ratyfikacyjne.

Jestem przekonana, że tak duże środki z Unii Europejskiej to ogromna szansa, aby poprawić pozycję Polski na arenie międzynarodowej. To również wielkie korzyści dla nas wszystkich. Bowiem zainwestowane środki mają na celu poprawić jakość życia w Polsce.

(Marta Kubiak, poseł na Sejm RP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%