Zamknij

Batalion WOT w Dolaszewie rozpoczął szkolenie

09:32, 19.07.2021 | ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska
Skomentuj fot. 12WBOT
REKLAMA

Blisko 70 żołnierzy rozpoczęło w weekend szkolenie w 122 batalionie lekkiej piechoty w Dolaszewie koło Piły. To czwarty, długo wyczekiwany batalion 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Chętni do służby cały czas mogą się zgłaszać.

Za nami pierwsze ćwiczenia rotacyjne terytorialsów, które odbyły się na Ziemi Pilskiej. W batalionie służą żołnierze, którzy wcześniej odbyli szkolenie podstawowe tzw. szesnastkę lub wyrównawcze - tzw. ósemkę.

Na pierwszych zajęciach instruktorzy sprawdzali kondycję terytorialsów. W tym celu przeprowadzili sprawdzian z wychowania fizycznego oraz zajęcia z atletyki terenowej. Kolejnym zadaniem, któremu musieli sprostać nowi żołnierze była topografia - czyli umiejętność pracy z mapą i marsz na orientację. Jednym z punktów nauczania była pierwsza pomoc przedmedyczna na polu walki, która stanowi istotny aspekt szkolenia wojskowego. Ćwiczenia były prowadzone w oparciu o przykoszarowy plac ćwiczeń w Dolaszewie.

122 blp jest czwartym pododdziałem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowy pododdział przyjmie w swoje szeregi blisko 600 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności batalionu będzie północna część Wielkopolski. Rekrutacja  trwa. Już teraz można skontaktować się z rekruterem, za pośrednictwem portalu rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Zainteresowanie służbą w Dolaszewie od początku funkcjonowania 12 WBOT było ogromne. Województwo Wielkopolskie jest rozległe, więc pokonanie trasy na szkolenie z północy na południe często zajmuje kilka godzin. W tej chwili, przed Wielkopolanami z północy, którzy chcą związać swoje życie z wojskiem a jednocześnie nie chcą pozostawiać swojego dotychczasowego życia zawodowego, otwierają się kolejne drzwi.

O przyjęcie w szeregi terytorialsów mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Kryterium wieku, to ukończenie 18. roku życia. Osoby, dla których będzie to pierwsze spotkanie z wojskiem, przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą wojskową. Szkolenia rotacyjne odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

*

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2000 żołnierzy.  Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzić będą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, nowo powstały 122 blp w Dolaszewie oraz  151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie). Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

(ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%