Zamknij
REKLAMA

Batalion WOT w Dolaszewie szkoli terytorialsów

08:17, 27.07.2021 | ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska
Skomentuj fot. DWOT
REKLAMA

Pełen stan dolaszewskiego batalionu odbył ćwiczenia rotacyjne w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. To już drugie ćwiczenia rotacyjne w nowym pododdziale 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sobotę o godzinie 7:30 przed bramą koszar przy ulicy Topolowej 11 stawiło się kolejnych 70 żołnierzy, by odbyć szkolenie w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Instruktorzy postanowili podzielić ćwiczenia na dwie grupy szkoleniowe. Pierwsza z nich ukończyła rotację w ubiegłym tygodniu.

W ciągu dwóch dni, przełożeni sprawdzili, jak nowi żołnierze radzą sobie z orientacją w terenie. W tym celu terytorialsi wyposażeni w  mapy i busole, musieli wykonać marsz na orientację oraz zameldować osiągnięcie wskazanych punktów. Kolejna umiejętność, z której byli oceniani żołnierze to m.in. zakładanie stazy, udzielanie pierwszej pomocy i ewakuacja rannego z pola walki. Zadania odbywały się w oparciu o przykoszarowy plac ćwiczeń  w Dolaszewie. Żołnierze zostali także sprawdzeni pod kątem wydolności. Formą sprawdzianu był trening cross-fit.

Aktualnie w 122 batalionie lekkiej piechoty służy blisko 200 żołnierzy. Nowi ochotnicy z Ziemi Pilskiej mogą wciąż wstępować w jego szeregi. Stałym rejonem odpowiedzialności nowego pododdziału jest północna część Wielkopolski. Chętni już teraz mogą skontaktować się za pośrednictwem portalu rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl z żołnierzem-headhunterem, który pomoże im rozpocząć procedurę.

Jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w szeregi batalionu? Osoby, które dotąd nie pełniły żadnej formy służby wojskowej, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe ("szesnastkę"), które kończy się egzaminem i przysięgą wojskową. Dla kandydatów, którzy mają przeszłość wojskową i są rezerwistami, skierowane jest szkolenie wyrównawcze ("ósemka"). Ochotnik musi być pełnoletni.

Najbliższa okazja, by sprawdzić się w mundurze już 27 sierpnia podczas drugiej w tym roku edycji "Wakacji z WOT".

(ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%