Zamknij
REKLAMA

Rusza rekrutacja do programu "Liga eSzkoła". Będzie można nauczyć się programować roboty

08:01, 17.09.2021 | fct
Skomentuj
REKLAMA

15 września rozpoczął się nabór dzieci i młodzieży z powiatu pilskiego do Projektu "Liga eSzkoła". Młodzi uczestnicy będą mogli rozwinąć swoje kompetencje cyfrowe. Zyskają też możliwość zdobycia międzynarodowego certyfikatu e-Citizen ECDL. Ponadto rozpoczną swoją przygodę z robotyką oraz LEGO Education. Zajęcia dedykowane są osobom w wieku 10-18 lat i prowadzone będą w 8-osobowych zespołach. Uczestnictwo w projekcie jest całkowicie bezpłatne.

Projekt "Liga eSzkoła", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, ma na celu m.in. podniesienie kwalifikacji cyfrowych pracowników Gminnych Samorządowych Instytucji Kultury. Istotne jest również wyposażenie placówek GSIK w sprzęt elektroniczny oraz laboratoria do prowadzenia zajęć z robotyki. Natomiast kluczowym elementem Projektu jest rozwój kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat.

- Młodzi mieszkańcy powiatu pilskiego mają szansę zdobyć kluczowe umiejętności w dobie gospodarki informacyjnej, uczestnicząc w atrakcyjnych i bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych. Będą one prowadzone w placówkach GSIK - mówi Joanna Juszczyszyn-Klimek, wiceprezes Fundacji "Wspieramy Wielkich Jutra", organizator przedsięwzięcia.

Kurs składa się z 30 godzin Programowania LEGO Spike oraz 30 godzin ECDL e-Obywatel. Udział w spotkaniach w ramach zajęć z robotyki przygotowuje dzieci i młodzież do wystartowania w konkursie FIRST LEGO League. Natomiast w drugiej części kursu młodzi uczestnicy będą mogli uzyskać Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL. Zaświadcza on, że jego posiadacz potrafi przy pomocy komputera prawidłowo realizować podstawowe zadania, takie jak edycja tekstów, wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego czy też praca w sieci komputerowej.

- Osoby w wieku od 10 do 18 lat, które chcą przystąpić do projektu, muszą mieszkać w regionie pilskim. Zapisy będą odbywać się w lokalnych gminnych samorządowych instytucjach kultury poprzez wypełnienie i podpisanie formularza przez rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Rekrutacja ruszyła od 15 września br. Natomiast zajęcia rozpoczną się już w październiku - informuje Joanna Gniady, moderator sieci współpracy szkoleń, wspierająca proces naboru.

Zajęcia będą prowadzone przez przeszkolonych pracowników GSIK. W Regionie Pilskim są to łącznie 34 osoby, które obecnie przechodzą zdalnie szkolenia w wymiarze 60 godzin lekcyjnych, podzielonych na 10 spotkań wirtualnych. Dodatkowo otrzymują one wsparcie zewnętrznych trenerów.

- Szkolenia dla pracowników GSIK realizuje obecnie grupa certyfikowanych trenerów Akademii LEGO Education. To praktycy z wieloletnim stażem, od 5 lat zajmujący się również organizacją polskiej edycji konkursu First LEGO League. Został on stworzony, by zafascynować młodych ludzi nauką i nową technologią. Ma im dać doświadczenie w programowaniu, a do tego rozwinąć kompetencje społeczne i zawodowe, ucząc m.in. pracy zespołowej poprzez zabawę - mówi Joanna Juszczyszyn-Klimek.

Placówki już zostały wyposażone w laboratoria robotyki, niezbędne do prowadzenia zajęć. Każda z nich otrzymała dwa roboty LEGO Spike Prime, dwa notebooki, dwa tablety, a ponadto specjalną matę konkursową.

- Po zakończeniu projektu przekazany sprzęt przechodzi na własność placówki. Umożliwi to kontynuowanie zajęć dla dzieci i rozszerzenie oferty edukacyjnej o zajęcia z robotyki i programowania - podsumowuje organizator.

Procedura zgłaszania się do udziału w projekcie jest dostępna na stronie: https://liga-eszkola.pl/rekrutacja/#dzieci

(fct)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%