Zamknij

Rozmawiali o kluczowych inwestycjach do roku 2030

08:09, 12.07.2019 fct
Skomentuj

Prawie trzydzieścioro samorządowców z północnej Wielkopolski przyjechało do Piły, by porozmawiać o pracach nad strategią Wielkopolska 2030.

Strategia Wielkopolska 2030 to bardzo ważny dokument, w którym zostaną określone kierunki rozwoju województwa oraz kierunki wydatkowania środków w ramach WRPO 2021+. Samorząd województwa zaprosił jednostki własne, wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne oraz jednostki publiczne i prywatne do przedstawienia swojego stanowiska w kwestii kluczowych z punktu widzenia dalszego rozwoju Wielkopolski projektów strategicznych, które mogą być brane pod uwagę przy opracowaniu strategii Wielkopolska 2030 oraz WRPO 2021+.

- Wszystkim nam zależy na kształtowaniu rozwoju Wielkopolski w następnych latach. Chcemy pokazać w którym kierunku chcemy iść, jak Wielkopolska ma wyglądać za dziesięć, piętnaście lat. Równomierny i zrównoważony rozwój całej Wielkopolski to absolutny priorytet dla samorządu województwa, dlatego rozmawiamy o propozycjach projektów o charakterze strategicznym dla rozwoju północnej i zachodniej Wielkopolski - mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

12 lipca mija termin zgłaszania przez samorządy do urzędu marszałkowskiego propozycji projektów, które powinny znaleźć się w strategii, ze względu na ich kluczowy charakter dla rozwoju miast, gmin, powiatów i subregionów. Dyskusja ma służyć wskazaniu projektów najważniejszych dla poszczególnych jednostek samorządowych, ale również opracowaniu takich przedsięwzięć, które samorządy mogłyby realizować wspólnie.

- Jesteśmy w bardzo kluczowym momencie, ponieważ teraz właśnie trwa walka o to, co będzie realizowane w następnych latach. Projekty, które zostaną zapisane w strategii otrzymają dofinansowanie, w przypadku przedsięwzięć, które w strategii się nie znajdą, nie będziemy mogli liczyć na pieniądze z unii, dlatego to spotkanie jest tak ważne. Cieszę się, że mogliśmy spotkać się w tak licznym gronie - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Przed Polską, także zatem przed Wielkopolską, perspektywa unijna, dzięki której na pewno będziemy mogli uzyskać pomoc przy realizacji przedsięwzięć zmierzających do dalszego rozwoju. Według danych z ostatnich lat Wielkopolska jest jednym z pięciu najszybciej rozwijających się regionów w całej Europie, przede wszystkim dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, które trafiają do województwa.

- Najważniejsze, by Wielkopolska rozwijała się równomiernie, zarówno północ, jak i południe regionu, a także Poznań, które jest sercem Wielkopolski. Wiadomo przecież, że to właśnie z serca pompowana jest krew do pozostałych części województwa. Chcielibyśmy w najbliższej przyszłości realizować kolejne projekty w Pile, Złotowie, Trzciance, Chodzieży, Czarnkowie oraz oczywiście w pozostałych gminach północnej i zachodniej Wielkopolski, a być może również tworzyć wspólne projekty. Mam nadzieję, że samorządowcy będą przygotowani, i kolejne pieniądze z UE będą do nas płynęły dla dobra mieszkańców - mówi Jacek Bogusławski.

Inwestycji kluczowych dla rozwoju regionu jest wiele. Część z nich to projekty, o których mówi się przynajmniej od kilku lat, m.in. drogi S10 i S11, drugi tor linii kolejowej Piła - Poznań, zwiększenie prędkości pociągów do Kołobrzegu, linia kolejowa Czarnków - Wągrowiec.

- Zgłaszamy również rozbudowę lotniska w Pile i bardzo dużo projektów związanych z czystym powietrzem i ochroną środowiska. Chcemy robić to, o czym inni dopiero myślą. Do niektórych działań jesteśmy już gotowi pod względem zgromadzenia dokumentacji, do innych przygotowujemy dokumentację, by w momencie kiedy pojawią się pieniądze z UE, a będzie to po 2021 roku, być gotowym - informuje prezydent Piotr Głowski.

Samorządowcy podczas spotkania postanowili, że zgłoszą swoje poszczególne propozycje, ale także prześlą je samorządu gminy Piła, który łącznie z własnymi przedstawi propozycje całego subregionu.

- Przed nami wszystkim wiele wyzwań. Bardzo ważnym kierunkiem rozwoju są np. odnawialne źródła energii. Piła będzie stawiać na OZE, czego przykładem będzie osiedle Zielone Wzgórza, to bardzo dobry projekt. Złotów od lat stawia na ekologię, a burmistrz Adam Pulit jest mocno podekscytowany tym, co zobaczył niedawno w Hesji. Chcielibyśmy, myślę, że nie tylko w Złotowie, zaimplementować niektóre heskie rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o technologie wodorowe. Wiem, że Konin stawia na wodór, zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowania przemysłowe, natomiast bardzo chcielibyśmy, by w Wielkopolsce - i tu na pierwszy plan wysuwa się subregion pilski - jeździły autobusy, czy pociągi z napędem wodorowym. We wszystkich zresztą gminach naszego subregionu widać dbałość o środowisko. Kiedy przyjrzymy się realizowanym inwestycjom, zauważymy, że zdecydowana większość projektów zakłada rozwiązania sprzyjające ochronie naszego środowiska - mówi Jacek Bogusławski.

(fct)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%