Zamknij
REKLAMA

PIT w dół - by podatnikom było lżej

08:08, 15.05.2022 | Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP
Skomentuj
REKLAMA

12 maja Sejm przyjął ustawę zwaną Niskie Podatki. Obniża ona PIT z 17% do 12% dla większości podatników. Przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Jednocześnie zachowujemy to, co zostało wprowadzone kilka miesięcy temu i spotkało się z jednoznacznie pozytywnym odbiorem Polaków. Utrzymujemy podniesioną dziesięciokrotnie kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tysięcy złotych rocznie. To właśnie dzięki niej miliony emerytów, rencistów i słabiej zarabiających Polaków nie płaci podatku dochodowego. Osoby lepiej sytuowane zyskują na wyższym progu podatkowym ustalonym na 120 tysięcy złotych rocznie.

Jednocześnie reagujemy na putinflację. Wystrzeliła na świecie po agresji Rosji na Ukrainę, ale zaczęła się już w zeszłym roku, gdy Putin zaczął hybrydową wojnę energetyczną z zachodnią Europą. Wyższy poziom inflacji niż w Polsce jest w większości krajów naszego regionu, które razem z nami weszły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Jednak będziemy działać zdecydowanie.

Wspomniana obniżka PIT do 12% to tylko jeden z elementów. Wprowadzamy wakacje kredytowe na kredyty, które Polacy zaciągnęli na zakup własnego mieszkania. Skorygujemy sposób wyliczania wysokości rat, którym posługują się banki. Co naturalne, wszyscy przyzwyczailiśmy się do tanich kredytów zapominając, że za naszych poprzedników były często wyższe niż dziś. Nie oferowali wówczas żadnej pomocy kredytobiorcom, a dziś licytują się na abstrakcyjne pomysły, które doprowadziłyby w Polsce do inflacji 60% jak Turcji.

Tego chcemy uniknąć. Walka z inflacją jest ważna, ale chłodzenie gospodarki nie może doprowadzić do powrotu do dwucyfrowego poziomu bezrobocia. Niedopuszczenie do tego jest naszym priorytetem.

(Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%