Zamknij
REKLAMA

Spis rolny - obowiązek dla posiadaczy gospodarstwa rolnego

12:52, 20.10.2020 | Adela Waligóra, st. ds. gospodarki rolnej UM w Wieleniu
Skomentuj
REKLAMA

Szanowni Mieszkańcy, na terenie Gminy Wieleń, podobnie jak w całym kraju, 1 września br. ruszył Powszechny Spis Rolny 2020, który potrwa do 30 listopada. Jest to największe i najważniejsze badanie polskiego rolnictwa. Odbywa się ono co 10 lat i jest obowiązkowe dla wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych. Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

Niniejsza informacja skierowana jest do mieszkańców naszej gminy, którzy prowadzą działalność rolniczą (obejmującą m.in. produkcję roślinną i zwierzęcą, sadownictwo i inne) oraz otrzymali list Prezesa GUS informujący o tegorocznym spisie rolnym. List zawiera wszystkie najważniejsze instrukcje związane z organizacją spisu, w tym numer gospodarstwa rolnego (w lewym górnym rogu listu) - który należy wprowadzić podczas logowania do aplikacji spisowej.

Zachęcamy do udziału w spisie, ponieważ ma to ogromne znaczenie nie tylko dla rolnictwa, ale i dla całego społeczeństwa. Dzięki uzyskanym podczas spisu informacjom, lokalne, regionalne i krajowe instytucje mogą prowadzić działania wspierające rolników, tworzyć strategie wspierające społeczności wiejskie, podejmować skuteczne decyzje zapewniające bezpieczeństwo żywnościowe, ważne dla nas wszystkich. Dane spisowe są też kluczowe podczas ustalania unijnych dopłat dla rolnictwa.Jakie pytania usłyszą rolnicy w trakcie spisu?

W spisie rolnym będą zbierane dane, dotyczące m.in.:
• osoby kierującej gospodarstwem rolnym;
• położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych;
• osobowości prawnej;
• typu własności użytków rolnych;
• produkcji ekologicznej;
• rodzaju użytkowanych gruntów;
• powierzchni zasiewów według upraw;
• powierzchni nawadnianej;
• zużycia nawozów mineralnych i organicznych;
• pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych;
• rodzaju budynków gospodarskich;
• liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym;
• wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.

W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 mogą Państwo wziąć udział na trzy sposoby:Spisać się samodzielnie przez Internet. Do tej metody zachęcamy najbardziej, ponieważ jest ona bezpieczna i wygodna. Można spisać się w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. Dla osób, które nie mają komputera, przygotowany jest specjalny punkt spisowy w Urzędzie Miejskim w Wieleniu. Będzie można się tam spisać przy wsparciu pracownika Gminnego Biura Spisowego.

Uzupełniającą metodą udziału w spisie będzie wywiad telefoniczny. Jeśli z ważnych powodów ktoś nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową (pod numer 22 279 99 99 w.1) i spisać się przez telefon. Uzyskać tam będzie można pomoc w wypełnieniu formularza spisowego, zweryfikować tożsamość rachmistrza terenowego, upewnić się czy nasze gospodarstwo jest objęte obowiązkiem spisowym czy zgłosić fakt, że już nie prowadzimy gospodarstwa rolnego. 

Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się telefonu z Urzędu Statystycznego lub wizyty rachmistrza (pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju). W takim przypadku nie będzie już można odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Tożsamość rachmistrza można potwierdzić także w Urzędzie Miejskim w Wieleniu pod nr tel. +48  67 253 15 28.

Dane zebrane podczas spisu rolnego, są prawnie chronione i objęte tajemnicą statystyczną.Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości proszę zadzwonić pod wskazany nr infolinii spisowej. Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 znajduje się na stronie internetowej spisrolny.gov.pl.

Serdecznie dziękujemy za zrozumienie, pomoc i gotowość do spełnienia obywatelskiego obowiązku. Liczymy na Państwa współpracę.


Zapraszamy mieszkańców Gminy Wieleń do wzięcia udziału w konkursie "Złap spis w gminie!".

Konkurs polega na wykonaniu zdjęcia przedstawiającego samochód oznaczony naklejką Powszechnego Spisu Rolnego 2020, poza miejscem stałego parkowania (np. poza parkingiem urzędu gminy)  i trwa od 1 września 2020 r. do 30 listopada 2020 r. Plik ze zdjęciem, w formacie JPEG w rozmiarze nieprzekraczającym 5 MB, należy wysłać na adres: [email protected]. Więcej na stronie https://poznan.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/.

(Adela Waligóra, st. ds. gospodarki rolnej UM w Wieleniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA