Zamknij

Licencja dla bukmachera w Polsce

10:00, 30.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:03, 30.04.2021
Skomentuj

Zasady funkcjonowania świata zakładów bukmacherskich i gier hazardowych reguluje ustawa z 2009 roku o grach hazardowych, określana często jako ustawa hazardowa. Na mocy jej zapisów organizatorzy zakładów wzajemnych mogą działać w Polsce wyłącznie na podstawie licencji wydawanej przez Ministerstwo Finansów. Jakie warunki należy spełnić, aby ją zdobyć? Gdzie znaleźć spis wszystkich legalnie działających bukmacherów? Czy firmy bukmacherskie z zagranicy mają szansę zaistnieć na polskim rynku? W poniższym artykule przedstawimy prawno-organizacyjne aspekty rynku zakładów wzajemnych, co pozwoli lepiej zrozumieć kwestie bezpieczeństwa każdej transakcji.


Jak zdobyć licencję na prowadzenie zakładów bukmacherskich?

Procedura zdobycia licencji Ministerstwa Finansów wymaga skompletowania wielu stron dokumentacji, a także poniesienia wysokich kosztów administracyjnych. Jedyną formą prawną działalności, która uprawnia do organizacji zakładów wzajemnych, staje się spółka. Musi ona posiadać spory kapitał zakładowy, a także wnieść zabezpieczenie finansowe na kwotę 480 tysięcy złotych. Na rozpatrzenie dokumentów dołączonych do wniosku Ministerstwo Finansów daje sobie 180 dni od daty jego złożenia.

Spis wymaganych dokumentów wykracza poza ramy niniejszego artykułu. Warto natomiast wspomnieć, że większość z nich dotyczy kwestii technicznych strony internetowej i mechanizmów transakcyjnych. Przyszły bukmacher musi szczegółowo wykazać planowane rozwiązania programistyczne, w celu zapewnienia użytkownikom największego poziomu stabilności i bezpieczeństwa. Szczególnie istotne w tym względzie stają się metody archiwizacji w czasie rzeczywistym, kontrola dostępu, zabezpieczenia sieciowe i sposoby gromadzenia danych identyfikujących użytkowników.

Legalni bukmacherzy muszą wnieść do MF opłaty za wydanie licencji. Ustawa hazardowa określa tzw. kwotę bazową, która stanowi podstawę do obliczania wymiaru opłat. W 2021 roku kwota bazowa wynosi 5248 zł. Przykładowo, organizacja zakładów wzajemnych przez internet (czyli model operacyjny wspólny dla wszystkich bukmacherów) pociąga za sobą konieczność opłaty w wysokości aż 2000 procent kwoty bazowej. 5248 zł pomnożone przez 20 daje sumę prawie 105 tysięcy złotych, jaką każdy bukmacher musi opłacić, aby otrzymać licencję. Szacuje się, że całkowity koszt otrzymania licencji Ministerstwa Finansów wynikający z samej procedury, sięga kwoty 1 miliona złotych. Bukmacherzy zagraniczni również mogą ubiegać się o zezwolenie, jednak muszą w tym celu stworzyć na terenie Polski swoją placówkę lub przedstawiciela.


Gdzie znaleźć spis legalnych bukmacherów?

Wykaz legalnych bukmacherów w Polsce dostępny jest na stronie Departamentu Gier Losowych w Ministerstwie Finansów. MF prowadzi także przeciwstawny "rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą". Znajdziemy tam aktualizowaną na bieżąco listę podmiotów, które próbują oferować swoje usługi jako bukmacherzy internetowi, nie posiadając do tego uprawnień. Systemy MF regularnie blokują nielegalne strony internetowe. Legalni bukmacherzy w Polsce działają na podstawie restrykcyjnych wymogów prawnych, co daje typerom gwarancję bezpieczeństwa ich platformy internetowej.

Wykaz legalnych bukmacherów wraz z recenzjami ich ofert znajdziemy także w serwisie Zawód Typer. Zachęcamy do odwiedzenia strony zawodtyper.pl, zawierającej kompleksowe informacje z dziedziny bukmacherskich zakładów sportowych.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%