Zamknij
REKLAMA

500+ dla Ukraińców? Tak, ale…

11:47, 08.03.2022 | Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce
Skomentuj
REKLAMA

Świadczenie 500+ mogą otrzymać również obywatele Ukrainy. Ale warunek jest jeden.

Świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą otrzymać także obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Pod warunkiem, że pracują w naszym kraju i mieszkają razem z dziećmi, które utrzymują.

- Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce z adnotacją "dostęp do rynku pracy" - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. - Świadczenie wychowawcze rodzic może otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli dziecko wspólnie z nim mieszka oraz pozostaje na jego utrzymaniu. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS, portal [email protected] oraz przez bankowość elektroniczną wielu polskich banków. Rodzic może również przyjść do dowolnej placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku przez portal PUE ZUS - dodaje Nowicka.


Uchodźcy z Ukrainy

Obywatele Ukrainy - rodzice bądź opiekunowie, którzy właśnie wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy". Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa.

Informacje na ten temat będą na bieżąco publikowane, również w języku ukraińskim, na stronie internetowej ZUS.

(Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%