Zamknij
REKLAMA

Wielkopolanie są hojni - 84,57 mln zł na rzecz OPP

08:00, 09.10.2019 | fct
Skomentuj
REKLAMA

Znamy już kwoty przekazane na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego przez podatników w ramach rozliczenia PIT za 2018 rok. W skali kraju OPP otrzymały łącznie ponad 874 mln zł. To 113 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Niemal 10% wpłat pochodzi od podatników z Wielkopolski, którzy przekazali na rzecz OPP 84,57 mln zł.

Wielkopolanie coraz liczniej korzystają z możliwości przekazania 1 procenta swojego podatku na rzecz organizacji społecznie użytecznych. W tym roku zdecydowało się to zrobić ponad 1 mln 408 tys. osób z naszego regionu. To 71 tys. więcej, niż podczas ubiegłorocznej akcji rozliczeń PIT. Nasze województwo po raz kolejny znalazło się również wśród najbardziej hojnych regionów w kraju - tuż za Mazowszem i Śląskiem.

Średnia kwota podatku przekazywana przez mieszkańców Wielkopolski to 60 zł. Najwięksi beneficjenci mechanizmu 1% otrzymali natomiast łącznie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych wsparcia. Niewielkie - z perspektywy podatnika - kwoty jako całość stanowią ogromne wsparcie dla poszczególnych OPP.

Możliwość przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego istnieje od 2003 roku i cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. W Wielkopolsce na przestrzeni ostatnich 10 lat roczna kwota przekazywana w ten sposób na OPP wzrosła o 260% (w ostatnim rozliczeniu PIT przekazaliśmy o 51,8 mln zł więcej, niż w rozliczeniu za rok 2008). Niewątpliwie udostępniona w tym roku nowa usługa "Twój e-PIT" sprawiła, że podatnicy jeszcze chętniej korzystali z możliwości przekazywania 1% na rzecz OPP.

(fct)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA