Zamknij

W komisji senackiej o gospodarce i innowacyjności

11:52, 12.07.2024 Dominika Kobiołka, dyrektor biura senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile Aktualizacja: 11:53, 12.07.2024
Skomentuj

- Polska gospodarka wychodzi z okresu konkurencji cenowej. By nadal liczyła się na europejskim rynku i wzrastała, musi przejść na konkurencyjność poprzez innowacje oraz wzrost efektywności - mówił w Senacie na posiedzeniu komisji gospodarki narodowej i innowacyjności senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący tej komisji.

Na posiedzeniu członkowie komisji oraz zaproszeni goście zapoznali się z informacją Ministra Rozwoju i Technologii ze stanem przygotowań do prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej. Była to okazja do pierwszego spotkania członków Komisji z nowo powołanym Ministrem Rozwoju i Technologii.

Senator Szejnfeld w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że sektor mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm boryka się, szczególnie od kilku ostatnich lat, z problemami finansowanymi. Firmy upadają a inne broniąc się przed bankructwem zamykają lub zawieszają swoją działalność. Dlatego pilnie należy uruchomić programy finansowania zewnętrznego przedsiębiorczości w systemie pozabankowym.

Senator podkreślił też wagę rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw, finansowania rozwoju nowych technik i technologii oraz znaczenia niedocenianego w Polsce przemysłu kosmicznego.

Adam Szejnfeld podniósł też konieczność likwidacji „Polski resortowej”, co ogranicza optymalny rozwój, w tym inwestycje, czego przyczyną jest „podległość” różnych firm, a nawet całych branż czy sektorów, różnym ministrom. Nie służy to sprawnemu zarządzaniu z jednej strony i prowadzeniu działalności z drugiej strony. Dał tu przykład przemysłu zbrojeniowego.

Senator Ziemi Pilskiej zaapelował także do resortu rozwoju o kontynuowanie procesu deregulacji, ale wraz z koniecznością wprowadzenia do prawa swoistych „zatrzasków”, które nie dopuszczałyby do przywracania zderegulowanych złych przepisów przez następne ekipy rządowe, jak to miało miejsce w ostatnich ośmiu latach rządów PiS.

Założenia resortu i priorytety działań omówił szef resortu minister Krzysztof Paszyk. Przypomniał, że Polska będzie sprawować prezydencję w pierwszym półroczu 2025 roku. Poinformował, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie miało wpływ na 2 obszary zainteresowania polskiej prezydencji. Pierwszy to konkurencyjność, a w tym zakresie: rynek wewnętrzny, przemysł, przestrzeń kosmiczna, drugi zaś - polityka zagraniczna, konkretnie handel, a w tych największy nacisk zostanie położony na dziedzinach starania o wzrost konkurencyjności gospodarek europejskich wobec Chin i USA, a także zwiększenie liczby innowacji. Minister Paszyk omówił również priorytety w działalności jego resortu, wśród których wymienił m.in. potrzebę deregulacji przepisów, w tym dotyczących działalności małych przedsiębiorstw.

Co warto zaznaczyć, i minister, i członkowie komisji, i goście reprezentujących partnerów społecznych mieli w zasadzie podobne zdanie w zakresie wszystkich poruszonych podczas posiedzenia spraw.

 

(Dominika Kobiołka, dyrektor biura senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%