W kończącej się perspektywie finansowej samorząd województwa wielkopolskiego zawarł z beneficjentami PROW 2014-2020 ponad 3270 umów i zakontraktował pomoc ze środków Unii Europejskiej w wysokości ponad 240 milionów euro.
Ponad dwie trzecie tej kwoty przeznaczone zostało na wsparcie podstawowych usług i odnowy wsi na obszarach wiejskich, z którego korzystały samorządy lokalne. Wśród najważniejszych efektów rzeczowych zrealizowanych projektów wymienić warto chociażby 400 km wybudowanych lub przebudowanych odcinków dróg lokalnych, ponad 500 km wybudowanych lub zmodernizowanych odcinków sieci wodociągowych i kanalizacji, 69 zrealizowanych projektów obejmujących inwestycje w obiekty pełniących funkcje kulturalne i kształtowanie przestrzeni publicznej, 16 zabytków ocalonych przed zniszczeniem oraz 14 nowych lub zmodernizowanych targowisk.
Z możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego w ramach PROW 2014-2020 skorzystało 205 gmin i 21 powiatów województwa wielkopolskiego. Za sprawą realizacji projektów dofinansowanych z PRWO 2014-2020 wielkopolska wieś nie tylko wypiękniała, ale stała się miejscem nowoczesnym, bezpiecznym i atrakcyjnym do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej.
- Zmodernizowane i bezpieczne drogi, niezwykle kosztowne inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, wyremontowane i rozbudowane świetlice wiejskie, targowiska umożliwiające dogodny handel produktami rolnymi prosto z pola oraz ocalone przed zniszczeniem zabytkowe obiekty to najważniejsze efekty projektów, które z powodzeniem udało się zrealizować w województwie wielkopolskim dzięki funduszom z PROW 2014-2020 - powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski, gospodarz spotkania, sprawujący w imieniu zarządu województwa wielkopolskiego bezpośredni nadzór nad wdrażaniem PROW.
- Efektywne wsparcie obszarów wiejskich, umożliwiające ich zrównoważony rozwój z uwzględnieniem specyfiki i różnic występujących w różnych częściach naszego kraju to wyzwanie, przed którym stanęły samorządy województw wdrażając Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że wywiązały się z tego zadania bardzo dobrze, czego dowodem są nie tylko statystyki, alei konkretne przykłady zrealizowanych zadań. Województwo wielkopolskie jest tego najlepszym dowodem. Gospodarne i skrojone na miarę potrzeb wydatkowanie każdej złotówki to wasza domena - podkreślił Łukasz Tomczak, dyrektor Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konferencja, w której uczestniczyło ponad 160 wójtów, burmistrzów, starostów oraz samorządowców z całego regionu była okazją do zaprezentowania i omówienia wszystkich działań, na które przeznaczono wsparcie finansowe w minionej perspektywie budżetu unijnego.
Na zakończenie dyrektor Łukasz Tomczak oraz wicemarszałek Krzysztof Grabowski wręczyli pamiątkowe wyróżnienia najaktywniejszym beneficjentom PROW 2014-2020. W tym zaszczytnym gronie znalazł się powiat czarnkowsko-trzcianecki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz