Zamknij

Zeszli do krypt czarnkowskiego kościoła

15:09, 03.07.2024 Romka Bartkowiak, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej Aktualizacja: 15:16, 03.07.2024
Skomentuj fot. S. Czarnecki fot. S. Czarnecki

Znajdujący się w południowej pierzei rynku kościół pw. Św. Marii Magdaleny jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem w Czarnkowie. Pochodzi z XVI wieku, a od 1931 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Wczoraj w obecności księdza proboszcza, burmistrza Czarnkowa, pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu delegatury w Pile, pracowników Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, regionalistów oraz osób pomagających przeprowadzone zostały oględziny wnętrza krypt znajdujących się w centralnej części prezbiterium oraz obok głównego ołtarza.

Głównym celem lustracji było sprawdzenie ich stanu zachowania. Na co dzień nie są one dostępne, a wejście do nich jest znacznie utrudnione. Krypta w prezbiterium, do której prowadzą murowane schody przykryta jest ceglanym sklepieniem. Wejście do niej zamyka kamienna płyta. Znajdują się w niej drewniane trumny duchownych.   

Po lewej stronie ołtarza znajduje się wejście do kolejnej krypty, która w późniejszych czasach pełniła funkcję skarbca. Od XVI wieku dzieje czarnkowskiej świątyni były silnie związane z losami rodów Czarnkowskich i Swinarskich. To oni byli jej fundatorami, podejmowali decyzje w sprawie jej dalszych losów i remontów, ale służyła też im jako miejsce pochówku.

Kościół był też miejscem zarezerwowanym dla księży. Spotkanie to utwierdziło nas w przekonaniu, że kościół pw. Św. Marii Magdaleny wymaga w przyszłości szczegółowego rozpoznania pod względem historycznym i archeologicznym.

(Romka Bartkowiak, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%