Historia krzyskiej szkoły sięga 1947 roku, kiedy to w budynku przy ulicy Sienkiewicza 1 rozpoczęła działalność koedukacyjna Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. W szkole odbywały się tylko zajęcia teoretyczne, warsztatu zaś uczono się w pobliskich zakładach rzemieślniczych. Młodzież zdobywała wtedy umiejętności w takich kierunkach, jak ślusarstwo, zegarmistrzostwo, elektroinstalacja, stolarstwo meblowe, szewstwo, cholewkarstwo, krawiectwo męskie i damskie, fryzjerstwo damskie, piekarnictwo, rzeźnictwo, handel i biurowość.
Rok szkolny 1949/1950 rozpoczął się już w nowym budynku przy ulicy Sikorskiego 15, w którym placówka działa do dzisiaj. Otwarcie warsztatów szkolnych (ślusarskiego, mechanicznego, narzędziowni, kreślarni, sali rysunkowej i kuźni) pozwoliło ukierunkować naukę zawodu i wybrać specjalności odpowiadające zainteresowaniom uczniów oraz potrzebom środowiska. Organizacyjnie szkoła podlegała wówczas Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego w Poznaniu.
Później Zasadnicza Szkoła Metalowa w Krzyżu została przejęta przez Centralny Związek Spółdzielczości Pracy w Warszawie i kształciła w specjalności ślusarza maszynowego i ślusarza uniwersalnego. W roku szkolnym 1969/70 rozpoczęto budowę nowej hali warsztatowej przy ulicy Kochanowskiego 5. W tym czasie warsztaty szkolne współpracowały m.in. z Odlewnią Żeliwa Ciągliwego w Drawskim Młynie oraz Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego w Ostrowie Wlkp., Poznaniu, Gliwicach i Warszawie. Wykonywały również usługi dla ludności.
W 1972 roku, w 25. rocznicę istnienia Zasadniczej Szkoły Zawodowej, szkole nadano imię Powstańców Wielkopolskich 1918-1919. W maju 1980 roku uczniowie liceum zawodowego oraz słuchacze zaocznego technikum po raz pierwszy przystąpili do egzamin dojrzałości.
Od 1 września 1982 roku szkoła została przejęta przez Polskie Koleje Państwowe. Przez kilkanaście lat placówka kształciła techników komunikacji, mechaników urządzeń kolejowych, elektromonterów, operatorów ruchowo-przewozowych kolei.
W 1994 roku naukę ukończył ostatni rocznik Zasadniczej Szkoły Zawodowej PKP, a w 1995 roku ostatni rocznik Technikum Kolejowego. Od 1996 roku Zespół Szkół Zawodowych podlegał Kuratorium Oświaty w Pile, a od 1999 roku organem prowadzącym szkołę jest Starostwo Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego z siedzibą w Czarnkowie.
Teraz, po 30 latach, wraz z nowym rokiem szkolnym 2025/2026 szkoła w Krzyżu powróci do nauczania w kierunku technik transportu kolejowego.
- Temat kształcenia młodzieży w kierunku kolejowym analizowaliśmy wspólnie z wicedyrektor Zespołu Szkół Sylwią Brączkowską już kilka lat temu. Dziś, dzięki wspólnej pracy i determinacji, udało się osiągnąć sukces - mówi Mariusz Graś, naczelnik Sekcji Eksploatacji w Krzyżu.
- Kształcenie w zawodzie technik transportu kolejowego to nie tylko powrót do kolejowych tradycji naszego miasta, ale także realna szansa na stabilną, dobrze płatną pracę dla absolwentów. To ogromny krok dla rozwoju regionalnej edukacji - podkreśla wicedyrektor Zespołu Szkół Sylwia Brączkowska.
Warto dodać, że od wielu lat w prognozach zapotrzebowania na pracowników szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy ministra edukacji technik transportu kolejowego uznawany jest za „zawód mający znaczenie dla rozwoju państwa”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz