Zamknij

Gminne Święta Majowe w Wieleniu

16:35, 05.05.2025 Aktualizacja: 16:40, 05.05.2025
Skomentuj fot. UM Wieleń fot. UM Wieleń

Uroczystości majowe w 2025 roku zorganizowane przez samorząd gminy Wieleń i Nadnoteckie Centrum Kultury odbyły się w duchu patriotyzmu, tradycji lokalnej i umiłowania Ojczyzny. Kilkudziesięciu zawodników wzięło udział w XIV Biegu Papieskim w Wieleniu, 2 maja zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego w Miałach. 3 maja upamiętniono 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W ramach gminnych obchodów majowych podkreślono Święto Pracy, Dzień Flagi RP, 21. rocznicę wstąpienia Polski do UE oraz 14. Bieg Papieski. Patriotyczne obchody Święta Narodowego 3 Maja połączone były z uroczystościami kościelnymi Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Rangę trzeciomajowych uroczystości podniosły swoim udziałem Poczty Sztandarowe różnych organizacji, stowarzyszeń i instytucji działających na terenie Miasta i Gminy Wieleń oraz placówek oświatowych Gminy Wieleń.

3 maja podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Wieleniu dokonano nadania pośmiertnego tytułu Zasłużony dla Miasta i Gminy Wieleń Ryszardowi Maksymilianowi Appolt, długoletniemu działaczowi sportowemu.

Msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu została odprawiona w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Miasta i Gminy Wieleń w koncelebrze przez ks. proboszcza Krystiana Grabijasa - dziekana dekanatu wieleńskiego i ks. wikariusza Adriana Przybeckiego. Oprawę muzyczną mszy zapewniła Orkiestra Dęta działająca przy Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu.

W uroczystościach udział wzięli zacni goście, m.in. Adam Bogrycewicz - radny sejmiku województwa wielkopolskiego, przedstawiciele samorządu gminy Wieleń, radni Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, radni Rady Miejskiej w Wieleniu, służby mundurowe, dyrektorzy, kierownicy jednostek gminnych i zakładów budżetowych, duchowieństwo, przedstawiciele lokalnego biznesu oraz mieszkańcy.

Po mszy odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta z orkiestrą dętą, pocztami sztandarowymi, delegacjami zakładów pracy, harcerzami, seniorami, kombatantami i organizacjami działającymi w sferze społecznej, w tym sportowej i kulturalnej. Zatrzymanie miało miejsce przy Urzędzie Miejskim w Wieleniu, gdzie delegacja Samorządu Gminy Wieleń złożyła wiązankę pod Tablicą Pamięci.

Centralnym punktem obchodów w gminie tradycyjnie był skwer w Parku im. Ignacego Paderewskiego. Zatrzymano się przy Pomniku Wdzięczności Ziemi Wieleńskiej, gdzie Mistrz Ceremonii Marek Doczekalski, koordynator ds. Muzeum Ziemi Wieleńskiej poprowadził ceremonię złożenia wieńca od samorządu gminy Wieleń i jednostek organizacyjnych gminy. Delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów. Odczytane zostały listy okazjonalne przesłane na uroczyste obchody Święta Narodowego 3 Maja w Wieleniu przez Krzysztofa Paszyka - ministra rozwoju i technologii oraz Henryka Szopińskiego - posła na Sejm RP. 

Wystąpienie Burmistrz Wielenia miało miejsce przy Pomniku Wdzięczności Ziemi Wieleńskiej, który jest symbolem patriotycznych uczuć mieszkańców. Burmistrz podziękowała w imieniu organizatorów gminnych obchodów wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tegorocznych uroczystości patriotycznych. Nawiązała do ponadczasowości Konstytucji 3 Maja, której uchwalenie było wydarzeniem wyjątkowym i jest wskazówką dla potomnych - jak dużo można osiągnąć wspólnymi siłami. Nasi przodkowie porzucili własne interesy, znaleźli wspólny cel i doszli do porozumienia uchwalając tak ważny dla każdego Polaka dokument.

Treści zawarte w „Konstytucji 3 Maja 1791 roku” przyczyniły się do zmiany sposobu myślenia wielu pokoleń rodaków. Konstytucja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa.

Wystąpienie okolicznościowe burmistrz Wielenia Elżbiety Rybarczyk było zarówno nawiązaniem do historii Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie, drugą na świecie nowoczesną Konstytucją, a jednocześnie stała się wzorem dla innych państw Europy i wyrazem troski o przyszłość i rozwój. W kontekście pielęgnowania patriotycznych wartości Burmistrz Wielenia przedstawiła historię Pomnika Wdzięczności, który będzie miał sto lat w 2026 roku.

- Pomnik doczekał się dofinansowania na kompleksową renowację dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym przez Gminę Wieleń. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rozpatrzył wniosek złożony na realizację zadania pn. "Remont Pomnika Wdzięczności w Wieleniu wraz z zagospodarowaniem terenu" w ramach programu "Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju," przyznając dofinansowanie w wys.: 151 407,00 zł, co stanowi ok. 72% kosztów całkowitych przedsięwzięcia. Odnowienie Pomnika Wdzięczności jest szczególnie istotne w kontekście przypadającej w 2025 roku 105. rocznicy powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy. Zadanie realizowane będzie już w tym roku, tak by kolejne obchody mogły odbyć się w nowej odsłonie - zapowiedziała pani burmistrz.

  

(Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem UM Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%