Święto Plonów Gminy Wieleń na terenie sołectw Herburtowo - Marianowo połączono z oficjalnym otwarciem nowej sali wiejskiej.
Uroczystości dożynkowe w Gminie Wieleń poprzedzone zostały otwarciem inwestycji dotyczącej budowy wspólnej sali wiejskiej dla sołectw Marianowo i Herburtowo.
Sołectwa te do tej pory nie posiadały sali wiejskiej, a zebrania wiejskie odbywały się w pomieszczeniu klasy dawnej szkoły w Herburtowie. Działania zmierzające do powstania wspólnej sali wiejskiej zainicjowane zostały w roku 2015, kiedy to na zebraniach wiejskich z udziałem mieszkańców i rad sołeckich podjęta została decyzja o budowie wspólnego obiektu dla obu sołectw.
Marianowo i Herburtowo sąsiadują ze sobą i na przestrzeni ostatnich lat zrealizowały kilka działań zmierzających do integracji lokalnej społeczności. W Urzędzie Miejskim w Wieleniu opracowano dokumentację projektową wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę. Przez Gminę Wieleń pozyskane zostały środki zewnętrzne na realizację obiektu. Prace budowlane trwały w latach 2021-2022.
Koszt inwestycji to 1.944.467,16 zł, w tym dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi 1.500.160,82 zł.
W ramach zadania wybudowano obiekt sali parterowej wraz z antresolą. Na parterze zlokalizowano główne pomieszczenie sali, zadaszony taras, sanitariaty, zaplecze gospodarcze oraz kotłownię. Na antresoli przewidziano pomieszczenie świetlicy środowiskowej.Wewnątrz obiektu usytuowanowindę dla osób z niepełnosprawnościami umożliwiającą korzystanie z obu poziomów obiektu. Łącznie powierzchnia sali wraz z antresolą to: 280 m2.
- Nowa świetlica, zrealizowana z dofinansowaniem z środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, służy mieszkańcom obu sąsiadujących z sobą sołectw, wzmacniając potencjał obszarów wiejskich gminy Wieleń - mówi burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk.
Podziękowania samorządu gminy Wieleń skierowane zostały pod adresem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, wykonawcy inwestycji firmy Stef-Bud reprezentowanej przez Przemysława Stefaniaka, firmy Studio Projektu Budowlanego Filar Marcina Górznego oraz firmy Zarządzanie Projektami Łukasza Baryła.
Udział w ceremonii przecięcia wstęgi podczas otwarcia sali wzięli: przedstawiciele samorządu, zaproszeni goście oraz przedstawiciele lokalnej społeczności, a poświęcenia dokonał ks. kanonik Marek Kapitulski, proboszcz parafii pw. św. Rocha w Wieleniu.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Siewnej w Herburtowie, której przewodniczył ks. kanonik Marek Kapitulski. Homilia była podziękowaniem za tegoroczne plony i wspólną modlitwą za rolników, ogrodników, sadowników, pszczelarzy i wszystkich, świętujących z okazji dożynek. Korowód dożynkowy wyruszył z kościoła i poprowadzony został przez wieleńską Orkiestrę Dętą na teren przy świetlicy wiejskiej w Marianowie. Bryczką na plac dożynkowy przyjechali gospodarze gminnych dożynek Elwira Przymęska i Grzegorz Widman. W korowodzie uczestniczyły poczty sztandarowe, zespół obrzędowy Rożanie, zaproszeni goście, przedstawiciele samorządu, delegacje wieńcowe, przedstawiciele środowisk rolniczych, członkowie Grup Odnowy Wsi i mieszkańcy Miasta i Gminy Wieleń.
Uroczystość została zorganizowana w partnerstwie przez samorząd gminy Wieleń na czele z burmistrzem Elżbietą Rybarczyk, radę sołecką wsi Marianowo z sołtysem Grzegorzem Widmanem, radę sołecką wsi Herburtowo z sołtys Anną Kalinowską oraz Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu, koordynowanym przez dyrektora placówki Marcina Waśko.
Zespół obrzędowy Rożanie, działający przy Wiejskim Domu Kultury w Rosku pod kierunkiem Magdaleny Plich zaprezentował obrzędy dożynkowe w dwóch odsłonach. W pierwszej części pokazano prace polowe, w drugiej obrzęd wręczenia plonów przygotowanych z tegorocznych zbiorów. Kulminacyjnym momentem był obrzęd wręczenia chleba na ręce Gospodarzy Dożynek oraz Burmistrza Wielenia. Zespołowi towarzyszył również wokalny zespół Rożanki. Zespół Rożanie jest laureatem nagrody Burmistrza Wielenia przyznanej w dziedzinie kultury, statuetki "Noteckie Skrzydła"- za całokształt dotychczasowych dokonań, w tym pielęgnowanie tradycji ludowych, obrzędów i przyśpiewek.
W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył wieniec wykonany przez KGW Jarzębina z Mężyka, drugie miejsce zajął wieniec autorstwa rady sołeckiej Marianowa i Herburtowa, trzecie - wieniec wykonany przez KGW z Roska.
Wyróżnienia otrzymały wieńce przygotowane przez KGW Miały, radę sołecką w Mężyku,zespół Rożanie z Roska.
Organizatorzy zapewnili moc atrakcji kulturalnych z prezentacją starych samochodów, biesiadą z zespołem Och Karol oraz zabawą taneczną z zespołem Akt. Nie zabrakło też atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych oraz smacznych potraw przygotowanych przez lokalną społeczność.
Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie sponsorom, wszystkim zaangażowanym społecznie za trud włożony w przygotowanie tegorocznych Gminnych Dożynek Herburtowo-Marianowo, mieszkańcom Miasta i Gminy Wieleń, a także wszystkimprzybyłym gościom za przyjęcie zaproszenia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz