Zamknij

"Łagodne klimaty" w Wieleniu

13:25, 25.04.2024 Zespół Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu Aktualizacja: 13:39, 25.04.2024
Skomentuj

W środę 24 kwietnia br. w sali Kina za Rogiem Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu odbył się 27. Turniej Poezji Mówionej i Śpiewanej "Łagodne Klimaty”.

Celem Turnieju jest popularyzacja i promocja młodych talentów, pobudzenie ich aktywności twórczej poprzez nowatorskie interpretacje utworów literackich i poetyckich.

To niezwykłe wydarzenie, które od lat stanowi nie tylko platformę do prezentacji talentów, ale również miejsce, w którym rodzi się pasja do słowa mówionego i muzyki.

Dziś spotykamy się tutaj, by celebrować kreatywność, wyobraźnię i umiejętności artystyczne. Ten turniej to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim wspólnota, w której każdy uczestnik może poczuć się doceniony i wsparciem otoczony.

Impreza corocznie jest objęta patronatem Starosty Powiatu oraz Burmistrza Wielenia.

Turniej Poezji Mówionej i Śpiewanej "Łagodne Klimaty", to jedna ze sztandarowych imprez Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu. Od 1997 roku „Łagodne Klimaty” łączą młodych ludzi poprzez słowo, dźwięk i muzykę. Pierwsze dwie edycje "Łagodnych Klimatów" odbywały się na deskach sceny starego wieleńskiego kina, a następne w budynku Ośrodka Kultury zwanym "Strzelnicą". Dla wielu młodych uczestników turniej ten był początkiem kariery scenicznej.

[FOTORELACJA]82[/FOTORELACJA]

Wśród nich znaleźli się m.in. Robert Mania, pochodzący z pobliskiego Czarnkowa, na co dzień aktor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, który miesiąc temu odbierał Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W teatrze jeleniogórskim zagrał wiele ważnych ról i jest jednym z najmilej widzianych aktorów.

Laureatem „Łagodnych Klimatów” jest również Przemysław Stippa, pochodzący ze Złotowa aktor teatralny
i filmowy. Znany między innymi z seriali „Barwy Szczęścia”, „Leśniczówka”, „Dom pod dwoma Orłami”, czy filmów „Piłsudski”, „Kurier”, czy „W jak Morderstwo”. 

Do tegorocznej Komisji Artystycznej, Nadnoteckie Centrum Kultury w Wieleniu zaprosiło: Panią Katarzynę Waśko, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Krzyżu Wielkopolskim, i jednocześnie pomysłodawczynię Turnieju Poezji Mówionej i Śpiewanej „Łagodne Klimaty”; Pana Piotra Heyera, muzyka, kompozytora, aranżera, autora tekstów, przede wszystkim wieloletniego instruktora wokalnego oraz Pana Tomasza Wyrzykowskiego, muzyka, pedagoga, multiinstrumentalistę, wieloletniego kapelmistrza Wieleńskiej Orkiestry Dętej.

W tegorocznym konkursie wzięło udział dwudziestu uczestników. Laureatami 27. Turnieju Poezji Mówionej i Śpiewanej "Łagodne Klimaty" zostali:Poezja mówiona: szkoły podstawowe kl. VII-VIII:

I miejsce – Hanna Świtoń ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Wieleniu, za wiersz pt. „Dwoje ludzieńków” B. Leśmiana.
II miejsce – Maria Szymańska ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Miałach, za wiersz „Hania” W. Szymborskiej.
III miejsce – Cezary Jechalik ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Miałach, za wiersz „Nihil novi sub sole” W. Szymborskiej.

Poezja mówiona: szkoły średnie:

I miejsce – Katarzyna Urban z LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, za wiersz „Rozmowa z kamieniem”
W. Szymborskiej.
II miejsce – Martyna Malujda z Edukacji Lubasz, za wiersz „Głos wewnętrzny” Z. Herberta.
II miejsce – Zuzanna Sikora z LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, za wiersz „Ballada bezludna”
B. Leśmiana.
II miejsce – Judyta Kołotusza z Edukacji Lubasz, za wiersz „Labirynt” W. Szymborskiej.
III miejsce – Weronika Wysocka z LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, za wiersz „Odnaleźć samego siebie” T. Różewicza.
III miejsce – Michalina Grencel z LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, za wiersz „Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach” W. Szymborskiej.

Wyróżnienia: Iga Formella z LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, za wiersz „Bez” T. Różewicza, Alicja Kawka z LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, za wiersz „Czym jesteś” M. Konopnickiej, Zuzanna Ptak z LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie,za wiersz „Pocałunki” M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej.

Poezja śpiewana: szkoły podstawowe kl. VII-VIII:

I miejsce – Miłosz Sulkowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Słowackiego w Trzciance, za utwór „Pisz do mnie listy” K. Baczyńskiego.
II miejsce – Maria Tyll z Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance, za utwór „Jestem białą kartką” Bartka Królaka.
III miejsce – Oliwia Sulejewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Słowackiego w Trzciance, za utwór „Resztki piór” muz. Krzysztof Mroziński, słowa Ewa Andrzejewska.

Poezja śpiewana: szkoły średnie:

I miejsce – Agnieszka Surma z Zespołu Szkół im. J. Nojiego w Czarnkowie, za utwór „Laleczka z saskiej porcelany” Jacka Cygana.
II miejsce – Kornelia Stefaniak z Edukacji Lubasz, za utwór „Nie żałuję” Edyty Geppert.
III miejsce – Anna Pospieszna z Edukacji Lubasz, za utwór „Jak” Stare Dobre Małżeństwo.
III miejsce – Olivia Banaszakova z Edukacji Lubasz, za utwór „Miasteczko cudów” Agnieszki Osieckiej.

Wyróżnienie: Nadia Król z Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Trzciance, za utwór „Hymn” Juliusza Słowackiego w opracowaniu muzycznym Sanah.

"Łagodne Klimaty" to nie tylko konkurs, to przede wszystkim integracja ludzi, których łączy wspólna pasja - słowo i muzyka, spotkanie z czymś niezwykłym, odkrywanie literatury, kreatywności i potencjału drzemiącego w młodych ludziach. Zapraszamy na kolejne edycje.

(Zespół Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%