Projekt - dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Poznaniu - to pierwszy eko park z ichtio-ekologiczną ścieżką w przestrzeni publicznej!
Na początku 2024 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił nabór wniosków na realizację przedsięwzięć związanych z edukacją ekologiczną. Spośród 320 złożonych wniosków, do dofinansowania wybrano 163 zadania, w których znalazł się projekt Gminy Wieleń pn. „Ekologiczna ścieżka edukacyjna "Pamiętaj, klimat tworzysz Ty", wzbogacająca nadnoteckie bulwary w Wieleniu.
30 sierpnia br. zakończono prace nad stworzeniem edukacyjnej przestrzeni, uzupełniającej nadnoteckie bulwary oraz cały kompleks kulturowo-historyczny z naciskiem na to, z czego słynie Miasto i Gmina Wieleń dookoła!
Efektem ekologicznym zrealizowanego projektu jest oddziaływanie na świadomość dorosłych, dzieci i młodzieży. Jest to proces długotrwały i wielokierunkowy. Stan naszego środowiska zależy od nas samych, dlatego poprzez utworzenie ekologicznej ścieżki edukacyjnej poszerzono ofertę edukacyjną, która wpływa na wychowanie proekologiczne dzieci i młodzieży, a także na zmianę postawy dorosłych i ich zapatrywanie na ochronę środowiska i jego bioróżnorodność.
Ścieżka składa się m.in. z kilku plansz oraz gier edukacyjnych o tematyce związanej z ochroną środowiska naturalnego z naciskiem na ochronę powietrza, gleby, wody i konsekwencji zmian klimatu. Na podstawie rzeźb ryb będących elementem ścieżki, dzieci oraz zwiedzający będą mogli poznawać lub rozpoznawać gatunki na przykładach identycznych z żywymi organizmami wraz z wszystkimi szczegółami (ilość łusek w linii nabocznej, wszystkie proporcje ciała, wielkość płetw, kształt, ubarwienie itd).
W opisie przy rybach przeczytamy czy dany gatunek jest przystosowany do zmian klimatycznych czy będzie musiał zmienić swoje życie? W ciekawy sposób przedstawiona jest biomasa planety, w jaki sposób marnowanie żywności przyczynia się do zmian klimatu, obieg wody w przyrodzie, gry z zapylaczami do rozpoznawania gatunków, czas rozkładu śmieci, istota wody, wpływ zmian klimatu na organizmy oraz nasze środowisko.
Całkowity koszt przedsięwzięcia: 65.650 zł.
Dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska: 58.650 zł.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz