Gośćmi honorowymi byli minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski.
Udział w spotkaniu wzięli także wójt gminy Drawsko Bartosz Niezborała oraz przedstawiciele samorządu gospodarzy: burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, zastępca burmistrza Jan Graczyk, sekretarz gminy Krystyna Heppner. Uczestnikami spotkania byli również uczniowie z Zespołu Szkół w Wieleniu, którzy w programie nauczania mają m.in. rozwój przedsiębiorczości.
Spotkanie otworzyła manager projektów inwestycyjnych w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej- Magdalena Urbaniak, która przedstawiła temat: „Ulga podatkowa jako premia za inwestowanie.”
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, czyli narzędzia wsparcia, które umożliwia przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT/PIT) na okres 12, 14 lub 15 lat. Strefa oferuje także szeroki wybór terenów w pełni przygotowanych do rozpoczęcia inwestycji od zaraz, a sprawność działania i szybkość obsługi inwestora, znacznie ułatwia firmom rozpoczęcie i prowadzenie działalności na administrowanym przez nią terenie.
Pozostali prelegenci przedstawili przedsiębiorcom zakres działalności podmiotów, które reprezentują i skierowali ofertę prezentującą możliwości wsparcia finansowego i merytorycznego przez te instytucje, kierowanego bezpośrednio do przedsiębiorców.
Ofertę Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zaprezentowała Joanna Grzelka - kluczowy ekspert Regionalnego Biura Handlowego PAIH w Poznaniu. Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów, działającym na kilkudziesięciu rynkach świata. Doradztwo prowadzone jest bezpłatnie na rzecz rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości. PAIH pomaga polskim przedsiębiorcom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w handlu zagranicznym; doświadczonym eksporterom, szukającym możliwości wejścia na nowe rynki; polskim firmom inwestującym w kraju i poza jego granicami oraz zagranicznym inwestorom w Polsce.
Wsparcie rozwoju przedsiębiorstw przedstawiła Marta Tłuścik - specjalista ds. relacji, Region Wielkopolski BGK. Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, który wspiera inwestycje z wykorzystaniem różnorodnych form i źródeł finansowania. Do dyspozycji kierowane są preferencyjne programy gwarancji spłaty kredytu, środki unijne i własne kapitały, celem wspierania projektów inwestycyjnych, także tych innowacyjnych, a przede wszystkim eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców. BGK wspiera transformację w kierunku Przemysłu 4.0 oraz finansuje zrównoważone projekty inwestycyjne, które spełniają kryteria ESG & CSR.
Podczas spotkania dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców ARP S.A. Andrzej Rosiek przedstawił ofertę finansową Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., która wspiera polskie przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności, a także w realizacji procesów restrukturyzacji. ARP S.A. odgrywa ważną rolę w zwiększaniu konkurencyjności polskiej gospodarki. W swojej ofercie posiada szeroką gamę instrumentów finansowych wspierających rozwój polskich firm. Ponadto spółka łączy partnerów zainteresowanych nawiązaniem współpracy przy realizacji projektów rozwoju zielonej energii i szeroko rozumianych działań innowacyjnych.
Fundusze Europejskie dla rozwoju MŚP zaprezentował Andrzej Grabowski - specjalista ds. funduszy europejskich w PIFE w Pile. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich (PIFE) to miejsce, gdzie każdy może uzyskać bezpłatną pomoc w zakresie pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej. Konsultanci udzielają informacji dotyczących: znalezienia programu, który najlepiej odpowiada potrzebom i pomysłowi na projekt, przygotowania wniosku, rozliczenia projektu, aktualnych konkursów, bieżących informacjach o nowych możliwościach finansowania.
Spotkanie było także okazją do przygotowania ekspozycji wystawienniczej i promocji Gminy Wieleń w nawiązaniu do tematyki spotkania, rozwoju społeczno-gospodarczego i proekologicznego charakteru gminy, podkreślanego w logo „Z natury najlepsze.”
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz