Zamknij

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Miałach i Mężyku

17:30, 29.12.2024 Aktualizacja: 08:21, 30.12.2024
Skomentuj fot. dr hab. Arkadiusz Słabig fot. dr hab. Arkadiusz Słabig

27 grudnia br. liczne grono działaczy związanych ze strukturami oświatowymi, społecznymi i sportowymi w Miałach: Szkołą Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich, Sołectwem, lokalnym kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Klubem Sportowym „Victoria” i Ochotniczą Strażą Pożarną (i wchodzącą w jej skład Młodzieżową Drużyną Pożarniczą), zorganizowało uroczyste obchody święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Honorowego patronatu udzieliła burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk.

Po nabożeństwie ku czci powstańców i żołnierzy wielkopolskich, celebrowanym przez ks. prob. Tomasza Tomczaka, uczestnicy uroczystości zgromadzili się na dworcu kolejowym w Miałach. Tam po słowach wprowadzenia wypowiedzianych przez dr. hab. Arkadiusza Słabiga, członka Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, prezesa mialskiego koła terenowego, głos zabrał Michał Ignaszak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieleniu, związany z Klubem Radnych „Wspólnie z Mieszkańcami Miasta i Gminy Wieleń”, prezes Klubu Sportowego „Victoria” w Miałach, który oficjalnie powitał wszystkich zgromadzonych. Honorową asystę przed tablicą pamiątkową pełnili członkowie KS „Victoria” i junacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Następnie przemaszerowano na Skwer Powstańców Wielkopolskich, gdzie przemówiła Joanna Ignaszak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach. Przy tworzących symboliczny tryptyk trzech pomnikach poświęconych mieszkańcom Miałów, Mężyka i Białej, którzy w latach 1918 - 1920 walczyli w ochotniczych oddziałach powstańczych, Armii Wielkopolskiej i Wojsku Polskim, zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Młodzi sportowcy odpalili race w barwach narodowych, a ich rówieśnicy z OSP sprawowali honorową wartę przed pomnikami.

Nieco później Jakub Michałek, sołtys wsi Miały, który zadbał o nagłośnienie uroczystości, poprowadził bieg „106 metrów na 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. Bezpieczeństwo zapewnili strażacy z miejscowej OSP. Sztafetę zlokalizowano na skraju Puszczy Noteckiej, w miejscu zwanym umownie „ścieżką partyzancką” (jest to odniesienie do ulokowanych tam tablic informacyjnych poświęconych konspiracji niepodległościowej 1939-1945 między Wartą a Notecią).

Kolejny etap uroczystości odbył się w świetlicy szkolnej, gdzie głos oddano: Katarzynie Kędzierskiej, przewodniczącej Rady Miejskiej w Wieleniu, związanej z klubem radnych „Wspólnie z Mieszkańcami Miasta i Gminy Wieleń”, Mariuszowi Michałkowi, działaczowi społecznemu z gminy Czarnków, rodzinnie związanemu z Miałami oraz Przemysławowi Grześkowiakowi, dyrektorowi Samorządowej Administracji w Wieleniu. Mariusz Michałek udostępnił wystawę panelową poświęconą wytyczeniu granicy polsko-niemieckiej w pasie nadnoteckim.

Zgodnie z harmonogramem o godzinie 18.00 odbył się finał IV Powiatowego Konkursu Historyczno-Plastycznego „A przez Wielkopolskę leci krzyk wolności”, organizowanego pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Wielenia, Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie i Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. Ze szkół podstawowych w gminach Krzyż Wielkopolski, Drawsko, Wieleń, Trzcianka, Czarnków i Lubasz napłynęło łącznie kilkadziesiąt prac plastycznych wykonanych dowolną techniką, obrazujących zmagania Wielkopolan o zachowanie tożsamości narodowej, wyzwolenie spod obcego panowania i przyłączenie do Rzeczypospolitej. Ich oceny dokonały jurorki: Martyna Drab i Magdalena Słabig.

Laureaci konkursu (pełna lista w dalszej części artykułu) odebrali dyplomy, nagrody i upominki z rąk Joanny Ignaszak, Katarzyny Kędzierskiej, Arkadiusza Słabiga i Marii Szymańskiej. Fundusze na zakup nagród uzyskano z Urzędu Miejskiego w Wieleniu i Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego w Miałach.

W pomoc organizacyjną, przygotowanie sali i poczęstunku, zaangażowały się następujące osoby: Henryk Korpys (do niedawna sołtys wsi Miały), Katarzyna Szymańska (Bistro „Nad wodospadem”), Dorota Kapczyńska, Marzena Piechowiak, Jolanta Ściegienna, Magdalena Słabig, Piotr Ignaszak, Ksawery Kukucki, Maria Szymańska,Wojciech Piechowiak i Cezary Jechalik.

Mialskie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zostały poprzedzone odsłonięciem tablicy informacyjnej o tematyce historycznej w sąsiednim Mężyku, w miejscu zwanym „Mężykowskim Fyrtlem”. Inicjatorką powstania tablicy była Wioleta Sieminiak-Ławrynowicz, sołtys wsi Mężyk. Opracowania merytorycznego i graficznego podjął się Arkadiusz Słabig.

W projekcie ujęto losy Mężyka w okresie Powstania Wielkopolskiego i zmagań o powrót południowej ziemi wieleńskiej do Rzeczypospolitej, zamieszczono też nazwiska miejscowych powstańców i żołnierzy Armii Wielkopolskiej, mapy i symbolikę powstańczą. W odsłonięciu wzięli udział mieszkańcy wsi, w tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach.


Wyniki IV Powiatowego Konkursu Historyczno-Plastycznego „A przez Wielkopolskę leci krzyk wolności”:

Kategoria I-III
I miejsce
ex aequo:
Iga Margowska, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Łomnicy
Iwo Margowski, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Łomnicy

II miejsce
ex aequo
Olga Sikora, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach
Jakub Kępa, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

III miejsce
Pola Brzezińska, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim

Kategoria IV-VI

I miejsce
ex aequo
Marcelina Duhr, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu
Gabriel Wilgucki, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu
Ksawery Jechalik, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

II miejsce
ex aequo
Adam Gajdziński
Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji w Pęckowie
Julia Jagielska, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
Wojciech Krzemiński, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piłce
Antonina Ignaszak, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

III miejsce
ex aequo
Hanna Grot, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
Hanna Sadowska, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
Kacper Lajnweber, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piłce
Zuzanna Kopańska, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach
Aleksandra Kępa, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach
Ksawery Kuźnik, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

Kategoria VII-VIII
I miejsce
ex aequo
Marek Karnowski, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu
Piotr Mazur, Szkoła Podstawowa w Jędrzejewie

II miejsce
ex aequo
Hanna Świtoń, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wieleniu
Julia Adamska, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach
Wojciech Piechowiak, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach
Wiktoria Frąckowiak, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu
Mateusz Janas, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
Zofia Sikora, Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji w Pęckowie

III miejsce
ex aequo
Maria Szymańska, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach
Cezary Jechalik, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach
Anna Sieminiak, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach
Szymon Tyrawski, Szkoła Podstawowa im. Józefa Chociszewskiego w Chełście
Jan Pita, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim
Marta Mikus, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim

[FOTORELACJA]91[/FOTORELACJA]

Autor tekstu i zdjęć: dr hab. Arkadiusz Słabig, profesor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

(dr hab. Arkadiusz Słabig)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%