Zamknij

Mała elektrownia jądrowa - wielkie emocje!

08:01, 16.02.2024 Marcin Filoda, Wójt Gminy Lubasz
Skomentuj

Wójt Marcin Filoda skomentował na facebookowym profilu gminy Lubasz atmosferę wokół planu budowy w tej gminie małej elektrowni jądrowej.

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy.

Pozwólcie proszę, że w kilku zdaniach odniosę się do obecnej sytuacji w naszej gminie, a dotyczącej oceny i komentarzy w sprawie wydanej decyzji zasadniczej dla KGHM Polska Miedź na budowę małej elektrowni jądrowej typu SMR na terenie gminy Lubasz i jednej z gmin sąsiednich. Informacje w tym temacie omawiane są szczegółowo na stronie naszej gminy w zakładce Elektrownia Jądrowa. Zachęcam oczywiście do zapoznania się z tymi zagadnieniami i do zadawania ewentualnych pytań oraz przekazywania swoich uwag i spostrzeżeń.

Teraz chciałbym się jednak odnieść nie do treści, a postaw niektórych osób biorących udział w dyskusji w tym temacie zarówno w przestrzeni publicznej jak i na niektórych portalach społecznościowych. To, że każdy z nas ma prawo się wypowiedzieć w danym temacie i mieć własne zdanie jest rzeczą oczywistą. Należy jednak pamiętać o tym, aby w rozmowie przedstawiać prawdziwe, nie nadinterpretowane fakty oraz aby w rozmowie nikogo nie oceniać, a tym bardziej oceniać nieuczciwie. Mam tu na myśli obrażanie naszych mieszkańców w tym radnych, strażaków, sołtysów i uczestników zebrań wiejskich. 

Przykładem jest Ochotnicza Straż Pożarna z Lubasza, która w ostatnim czasie pozyskała sprzęt z Fundacji KGHM niezbędny do ratowania życia i zdrowia. Fakt ten zostaje interpretowany jako próba lobbowanie przez strażaków i samorząd budowy elektrowni jądrowej, co jest oczywiście nieprawdą. Niektórzy zapominając o ogromnym zaangażowaniu i poświęceniu druhów obrażają ich i poniżają.  Również Radni naszej gminy, od których oczekuje się już deklaracji ZA lub PRZECIW budowie elektrowni nie mając szczegółowych informacji o tym przedsięwzięciu oceniani są w sposób bardzo nieuczciwy i obraźliwy.

Obecnie trwają zebrania wiejskie. Niestety postawy osób uczestników zebrań wiejskich, naszych mieszkańców, są przedstawiane w złym świetle. Po zebraniu w Stajkowie pojawiła się informacja, że mieszkańcy tego sołectwa zupełnie wyprosili z tego spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia Nie Dla Atomu w Gminie Lubasz i nie mogli się oni wypowiedzieć.

Prawda wygląda trochę inaczej. Przedstawiciele tego stowarzyszenia, którzy przybyli do Stajkowa, poinformowali mieszkańców, że chcą zabrać głos i może to być podczas wolnych głosów, które są pod koniec zebrania. Na to mieszkańcy Stajkowa poinformowali, że sprawy dotyczące ich sołectwa, to jest fundusz sołecki i plan rzeczowo-finansowy sołectwa, chcą omówić bez obecności gości. Na tę propozycję przedstawiciele stowarzyszenia się zgodzili, a wychodząc z sali wiejskiej poprosili, aby ich w odpowiednim momencie zaprosić na obrady. Następnie po kilku lub kilkunastu minutach poprosili wchodzącą na zebranie wiejskie mieszkankę Stajkowa o to, aby przekazać uczestnikom zebrania, że oni nie będą czekać zgodnie z ustaleniami, tylko jadą do domu. Również pojawiające się informacje o tym, że zakazałem na ten temat rozmów wśród pracowników jednostek organizacyjnych są nieprawdą.

Podczas zebrań wiejskich mieszkańcy mówią o potrzebie dyskusji w temacie planów KGHM Polska Miedź. Podczas rozmów o decyzji zasadniczej dla KGHM Polska Miedź powtarzany jest przez uczestników zebrań brak szczegółowych informacji takich jak: konkretne miejsce posadowienia elektrowni, bezpieczeństwo dla mieszkańców, sposób i miejsce składowania odpadów związanych z tzw. wypalonym paliwem i odpadów radioaktywnych, powierzchnia zajmowana przez tą inwestycję, minimalna odległość elektrowni od zabudowań mieszkalnych, jej wpływ na środowisko, zapotrzebowanie elektrowni w wodę w czasie jej funkcjonowania oraz sposób i miejsce dostarczania tej wody, uciążliwość dla mieszkańców w czasie budowy, przebieg nowych linii energetycznych, ewentualne korzyści dla gminy z faktu posadowienia elektrowni na jej terenie. Mieszkańcy naszej gminy uczestniczący w zebraniach wiejskich wyrazili również pozytywne zdanie w sprawie zasięgnięcia opinii o małych elektrowniach jądrowych typu SMR u niezależnych od inwestora specjalistów, proponując nawet konkretnego prelegenta.

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy - obecnie jeszcze nie ma informacji o decyzji KGHM co do dalszych planów związanych z budową małej elektrowni jądrowej SMR. W tak ważnych decyzjach jak ewentualna opinia wójta w tej sprawie musi być szeroko omówiona i skonsultowana z mieszkańcami. Nasza gmina jest naszym dobrem wspólnym. Proszę też o rzeczową merytoryczną rozmowę w tym temacie. Apeluję do osób uczestniczących w dyskusji aby rozmawiać w sprawie, a nie przeciw drugiemu człowiekowi.

(Marcin Filoda, Wójt Gminy Lubasz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%