Zamknij

Najpiękniejsze głosy zaśpiewają w Krzyżu Wielkopolskim

11:01, 30.07.2021 fct Aktualizacja: 11:04, 30.07.2021
Skomentuj

30 lipca w Krzyżu Wielkopolskim rozpoczną się X Letnie Spotkania Kameralne.

W piątkowy wieczór 30 lipca zaśpiewa tenor Piotr Buszewski, który już rok temu oczarował festiwalową publiczność. Na fortepianie zagra pianista młodego pokolenia Michał Biel. Piotr Buszewski to m.in. laureat Nagrody Specjalnej Teatro alla Scala na konkursie im. Leyli Gencer w Stambule. Michał Biel, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na co dzień związany z Juilliard School w Nowym Jorku. Razem zagrają najpiękniejsze przeboje Verdiego i Pucciniego

X Letnie Spotkania Kameralne odbywają się w 200-lecie urodzin Cypriana Kamila Norwida, jednego z najwybitniejszych poetów w historii polskiej poezji. 200-lecie jego urodzin zostanie uczczone 6 sierpnia w Krzyżu koncertem "Gorzki to chleb jest polskość". Do projektu sfinansowanego przez fundację PZU zostali zaproszeni trzej artyści związani ze stowarzyszeniem "Sauerianum": Celina Kotz, Jarosław Bręka i Piotr Szychowski. Zagrają pieśni Krzysztofa Pendereckiego i Mikołaja Góreckiego, którym towarzyszyć będzie twórczość przyjaciół wieszcza, czyli muzyka Fryderyka Chopina i Józefa Nowakowskiego.

W podzięce za walkę na pierwszej linii ognia z koronawirusem - lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, farmaceutom i salowym - zadedykowano koncert, który odbędzie się 13 sierpnia. Najpiękniejsze melodie wykonają laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Sakralnej w Katowicach. Koncert zakończony będzie medyczną humoreską Grażyny Bacewicz pt. "Boli mnie głowa". Tego dnia wystąpią artyści z Katowic: sopranistka Sylwia Ziółkowska, tenor Stanisław Napierała, który niedawno zajął I miejsce w konkursie w Łodzi, a na fortepianie zagra prof. Grzegorz Biegas.

Andrzej Sulima-Suryn był poetą, który stale poszukiwał Boga i ciągle Go niepokoił pytaniami. Na pewno nie był obojętny w sprawach wiary. Jego poezji towarzyszyć będą skrzypce, na których zagra artystka Celina Kotz. Obok skrzypaczki, 20 sierpnia wystąpi grupa teatralna "Szałaput", która niedawno została wyróżniona przez Ministra Kultury.

Aleksandra Olczyk mimo bardzo młodego wieku już ma za sobą karierę, jakiej może jej pozazdrościć wiele osób. Tylko szalejąca w świecie pandemia koronawirusa spowodowała, że nie odbył się jej debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Tymczasem zachwycała swoim głosem i wspaniałą grą aktorską na wielu scen operowych świata. Aleksandra Olczyk zakończy festiwal 27 sierpnia i na pewno zaśpiewa obie arie Królowej Nocy z opery "Zaczarowany flet" W. A. Mozarta. Przy fortepianie towarzyszyć Jej będzie Natalia Gaponienko.

30 lipca: "Najpiękniejsze głosy", kościół pw. NSPJ w Krzyżu Wielkopolskim.

6 sierpnia: "Gorzki to chleb jest polskość", kościół pw. NSPJ w Wielkopolskim.

13 sierpnia: "Z podziękowaniem za poświęcenie", MGOK Krzyż Wielkopolski.

20 sierpnia: "Pamięci Andrzeja Sulimy-Suryna", kościół pw. św. Antoniego w Krzyżu Wielkopolskim.

27 sierpnia: "Zaśpiewa Królowa", MGOK Krzyż Wielkopolski.

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 19.00. Wstęp bezpłatny.

(fct)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%