Zamknij
REKLAMA

Święto Pyry w Hucie Szklanej

10:43, 02.10.2019 | MGOK Krzyż Wlkp.
Skomentuj
fot. MGOK Krzyż
REKLAMA

To, że ziemniaki to znak rozpoznawczy Wielkopolski, wszyscy wiedzą. Ale że Święto Pyry odbywa się w Hucie Szklanej - to coś nowego!

Dzięki współpracy sołectw Huta Szklana i Wizany oraz M-GOK w Krzyżu Wlkp. odbyła się pierwsza plenerowa impreza z pyrą w tle. Na uczestników czekał pyszny poczęstunek oraz ognisko, przy którym każdy mógł upiec sobie kiełbasę lub ziemniaki, do których podawany był gzik. Poza ogniskiem można było delektować się pysznymi plackami ziemniaczanymi ze śmietaną lub sosem chrzanowym, ciastami upieczonymi przez mieszkańców obu wsi, a wszystko dopełniła wyśmienita zupa krem z dyni.

Podczas festynu odbył się konkurs kulinarny "Pyra 2019", który cieszył się dużym zainteresowaniem. Jury w składzie: burmistrz Krzyża Wlkp. Rafał Sroka, sołtys Huty Szklanej Beata Futyma, sołtys Wizan Michał Knaupe oraz Katarzyna Grembowska z M-GOK oceniło19 konkursowych potraw. Po degustacji jury jednogłośnie przyznało I miejsce klasycznej potrawie "Pyzy z mięsem" w wykonaniu Wioletty Graś, II miejsce zajęły "Ziemniaki z ogórkiem i cebulą" Krystyny Golsztajn, a III miejsce należało do Agnieszki Bimbrowicz z potrawą "Kluski ziemniaczane ze śliwkami". Po wręczeniu nagród i dyplomów każdy mógł skosztować wszystkich potraw.

Kto nie chciał spróbować sił w gotowaniu, mógł się sprawdzić w jednej z trzech konkurencji z ziemniakiem w roli głównej: rzut ziemniakiem do kosza, obieranie ziemniaków na czas oraz na najdłuższą obierkę. Tego dnia również odbył się mecz piłki nożnej o Puchar Sołtysów między Hutą Szklaną a Wizanami, który wynikiem 5:2 wygrała Huta Szklana. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, na których czekało malowanie twarzy i robienie tatuaży w wykonaniu Magdaleny Foluszewskiej i Anny Majsiuk. Nad punktem animacji dla dzieci tradycyjnie czuwali wolontariusze z Lokalnego Centrum Wolontariatu z Anią Ludwików na czele.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za okazaną za pomoc, a sołtysowi Wizan Michałowi Knaupe i sołtys Huty Szklanej Beacie Futymie, Firmom Ilpol, Silvertrans, panu Marianowi Komarnickiemu, pani Agacie Sobieralskiej i pani Danucie Wysopal za wsparcie rzeczowe i finansowe tej wyjątkowej imprezy.

Mamy nadzieję, że Święto Pyry na stałe wpisze się w kalendarz imprez krzyskiego Ośrodka Kultury oraz wsi Huta Szklana i Wizany.

(MGOK Krzyż Wlkp.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA