Zamknij

Inauguracja Roku Kulturalno-Artystycznego 2019/2020

15:00, 04.12.2019 M-GOK Krzyż Wlkp. Aktualizacja: 15:06, 04.12.2019
Skomentuj fot. MGOK Krzyż fot. MGOK Krzyż

Tego dnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim wypełnił się za sprawą dwóch wyjątkowych uroczystości: gali z okazji Inauguracji Roku Kulturalno-Artystycznego 2019/2020 oraz X edycji Konkursu Fotograficznego im. Mariana Bakinowskiego "Między Drawą a Notecią".

Wśród zaproszonych znaleźli się starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego Feliks Łaszcz, władze miasta i gminy Krzyż Wielkopolski z burmistrzem Rafałem Sroką na czele, dyrektorzy szkół i przedszkoli, firm i zakładów pracy, sponsorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz artyści.

Zgromadzonych gości przywitano pięknym utworem z musicalu Metro „Chcę być Kopciuszkiem” w wykonaniu Izabeli Przybyszewskiej, Katarzyny Mazur-Kiny i Katarzyny Studniarek. Następnie odbyła się projekcja prezentacji multimedialnej ilustrującej najważniejsze wydarzenia kulturalne w okresie od listopada 2018 do dziś oraz 10-letnią historię konkursu fotograficznego „Między Drawa a Notecią”, po której odbyło się wręczenie nagród laureatom. Z okazji jubileuszu został wydany kalendarz na rok 2020 zawierający wszystkie nagrodzone fotografie na przestrzeni 10 lat, którym może cieszyć się każdy z przybyłych gości.

 

Oceny prac dokonali specjaliści z dziedziny fotografii: Aleksander Bakinowski, Waldemar Graś i Tadeusz Paradowski. Na tegoroczną edycję wpłynęła rekordowa ilość 212 zdjęć, więc jurorzy mieli nie lada wyzwanie. Przewodniczący jury Aleksander Bakinowski odczytał werdykt i zaprosił laureatów na scenę. I miejsce w kategorii młodzież do lat 18 zajęła Martyna Żak, II miejsce Miłosz Więckowski, a III miejsce Jakub Sznajder. Wyróżnienie trafiło do Krzysztofa Wituszko, który oprócz tego otrzymał wraz z siostrą Julią Wituszko nagrodę specjalną Nadleśnictwa Krzyż. W kategorii wiekowej dorośli Rafał Siemiński zdobył I miejsce oraz nagrodę specjalną Nadleśnictwa Krzyż, II miejsce Jerzy Kościjanczuk, a III miejsce Sławomir Skowronek. Wyróżnienie otrzymał Szczepan Kotowski natomiast Tomasz Buszka nagrodę specjalną od rodziny Bakinowskich. Tomasz Buszka otrzymał również nagrodę za zdjęcie 10-lecia. Nagrody oraz statuetki laureatom wręczyli starosta Feliks Łaszcz, burmistrz Rafał Sroka, Hanna Forbrich - przedstawicielka Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, Paulina Pankowska-Niezborała - sekretarz Nadleśnictwa Krzyż, druh Edward Joachimiak, dyrektor M-GOK Katarzyna Waśko oraz seniorka rodu Bakinowskich, Ewa Bakinowska.

Oklaskom i podziękowaniom nie było końca. Miłe słowa trafiły również do organizatorów konkursu, czyli Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, a dyrektor Katarzyna Waśko została obdarowana naręczem kwiatów. Zakończeniem tej części było pamiątkowe zdjęcie.

 Po rozstrzygnięciu konkursu przyszedł czas na wręczenie tytułu Przyjaciela Krzyskiej Kultury. Inauguracja Roku Kulturalno-Artystycznego to wyjątkowa okazja by podziękować za całoroczną współpracę, wsparcie finansowe, za twórczą inicjatywę oraz zaangażowanie społeczne i kulturalne. Zamierzeniem organizatorów jest by corocznie nagradzać inne osoby i organizacje.  W tym roku statuetki zostały przyznane w trzech kategoriach: organizacja, sponsor i artysta. W kategorii organizacja tytuł Przyjaciela Krzyskiej Kultury otrzymało Nadleśnictwo Krzyż. Statuetkę odebrała sekretarz Nadleśnictwa Krzyż Paulina Pankowska-Niezborała, która otrzymała również wyjątkowy prezent w postaci obrazu za osobiste zaangażowanie w imprezy M-GOK. W kategorii sponsor tytuł trafił do firmy Standrew S.A. Prezes Zarządu Tomasz Stankiewicz odebrał statuetkę z rąk Katarzyny Waśko. Ostatni tytuł, nie mniej ważny, otrzymała lokalna artystka Jadwiga Rejmaniak.

Po oficjalnej części uroczystości nastąpił czas na rozluźnienie atmosfery. Jako pierwsze wystąpiły panie z grupy Lady Show ze Szkoły Tańca Astra Luna z Wałcza. To była dopiero rozgrzewka, gdyż zaraz po paniach odbył się humorystyczno-muzyczny show. Przed zgromadzoną publicznością wystąpił energetyzujący zespół Outside Duo. Dwóch francuskich artystów zaprezentowało utwory o celtyckich brzmieniach i wykonało kilka akrobacji instrumentalnych.  Grali oni na skrzypcach i różnych gitarach, co dało oszałamiający efekt. Panowie mieli doskonały kontakt z publicznością, a to za sprawą Lahcena Dahmani, który pomógł przełamać barierę językową. Wyrazem uznania dla zespołu była prośba publiczności o bis.

Po uczcie dla duszy, przyszedł czas na ucztę dla ciała. Przy kawie i poczęstunku, zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę pokonkursową tegorocznego konkursu „Między Drawa a Notecią” i wymienić się wrażeniami z koncertu galowego.

(M-GOK Krzyż Wlkp.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%