Zamknij
REKLAMA

Joanna Szczepkowska z "Gołą babą" w M-GOK w Krzyżu

12:23, 24.02.2020 | MGOK Krzyż Wlkp.
REKLAMA
Skomentuj
fot. MGOK Krzyż Wlkp.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Krzyżu Wielkopolskim wystąpiła Joanna Szczepkowska. Znakomita polska aktorka zaprezentowała autorski monodram, a raczej monokomedię pt. "Goła Baba".

Sztuka grana jest od 1997 roku na scenach całej Polski i w wielu innych krajach. Aktorka gra w niej dwie zupełnie różne kobiety, rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej - jedna, idealistka, uprawia sztukę "nieskażoną", czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności; druga to uosobienie szmiry i bezczelności, a jej "sztuka" to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna.

"Kobietą z parasolką" to prawdziwie wrażliwa, inteligentna i spokojna kobieta. Dzieli się z widzem poetyckim przesłaniem sygnalizując, że może on okazać się - w jego odbiorze - zupełnym bełkotem. Uprzedza też, że widzowie nie zobaczą gołej baby, jeśli przyszli właśnie po to. Jest idealistką, uprawiającą sztukę niczym niezmąconą. Wymaga od odbiorcy specjalnego stanu ducha.

Druga bohaterka stanowi usposobienie szmiry i bezczelności. Nie wyróżnia się niczym specjalnym, rzucając na przemian to prymitywnym dowcipem, to "gumożujką" do publiczności.

Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Również krzyscy odbiorcy grali wspólnie z aktorką, reagując salwami gromkiego śmiechu na przemian z uderzającą ciszą.

Na zakończenie spektaklu dyrektor Ośrodka Kultury Katarzyna Waśko podziękowała za wspaniały występ, a publiczność nagrodziła aktorkę gromkimi brawami.

(MGOK Krzyż Wlkp.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktyct.pl | Prawa zastrzeżone