Zamknij
REKLAMA

Henryka Rysmann - Viva Wielkopolski Senior 2020

15:31, 07.01.2021 | Hanna Forbrich, Ref. Organizacyjny UM Wieleń, st. ds. współpracy ze społeczeństwem
Skomentuj fot. UM Wieleń
REKLAMA

Rok 2020 był inny, niż wszystkie, upłynął pod znakiem pandemii wirusa Sars Cov-2, co zostało podkreślone również w działaniach społecznych i promocyjnych prowadzonych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w imieniu którego działa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Do konkursu "Viva! Wielkopolski Senior - edycja 2020" samorządy mogły zgłosić jedną osobę w wieku senioralnym, która w czasie pandemii angażowała się w pomaganie najbardziej potrzebującym mieszkańcom regionu.

Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk dokonała zgłoszenia aktywnej seniorki z Wielenia - Henryki Rysmann. Wolontariuszka wykazała się ponadprzeciętną postawą osoby niosącej bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym w czasie pandemii koronawirusa. W finale konkursu pani Henryka zajęła III miejsce w województwie wielkopolskim, zdobywając tytuł "Viva Wielkopolski Senior" oraz prestiżową statuetkę, dyplom i nagrodę.

Miejsce pierwsze zajęła Urszula Sura-Pawlak, zgłoszona przez gminę Wągrowiec, a drugie - pani Franciszka Wasilewska z gminy Komorniki. Laureatki konkursu, wśród nich pani Henryka Rysmann, w okresie pandemii aktywnie angażowały się w akcje mające na celu wspieranie przede wszystkim seniorów, ale także innych osób, które w tym trudnym czasie potrzebowały wsparcia.

Henryka Rysmann od wielu lat nieprzerwanie zaangażowana jest w działania społeczne. Już w latach 90- tych związała się z Kołem św. Brata Alberta w Wieleniu. Pracowała w latach 1963-2000 w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Chopina 9 w Wieleniu (starszy księgowy). Od 2000 roku angażuje się w działania kilkuosobowego Zespołu Parafialnego Koła "Caritas" w Wieleniu (Parafia pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej i św. Michała Archanioła w Wieleniu), działającego przy Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W Zespole pełni funkcję skarbnika. Jest również członkinią Klubu Seniora "W kwiecie wieku" oraz wspiera swoją aktywnością Lokalne Centrum Wolontariatu utworzone przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wieleniu. Prowadziła liczne akcje, m.in. "Tytka charytatywna", czy zbiórki odzieży i żywności dla najuboższych, chorych, samotnych, świadczenie pomocy świątecznej i doraźnej pomocy w czasie choroby i trudnych sytuacji życiowych.  Ze szczegółowych rozliczeń wynika, że pomocą Zespołu Parafialnego "Caritas" Wieleń objętych tylko w jednym roku było ok. 150 rodzin, tj. 416 osób, przy czym stała współpraca w zakresie rozeznania sytuacji materialnej i bytowej wieleńskiego środowiska odbywa się za pośrednictwem Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieleniu.

Podczas spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Wieleniu, wręczona została nagroda pani Henryce Rysmann. Zaszczyt wręczenia nagrody przypadł w udziale burmistrzowi Wielenia Elżbiecie Rybarczyk w obecności sekretarza gminy Krystyny Heppner. W czasie pandemii organizatorzy konkursu zrezygnowali z spotkania galowego o randze ponadlokalnej na rzecz przekazania przyznanych nagród i statuetek za pośrednictwem poszczególnych samorządów. Laureatce przekazano również dyplomy gratulacyjne od członka zarządu województwa wielkopolskiego Pauliny Stochniałek oraz dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu Grzegorza Grygiela.  

W imieniu samorządu gminy Wieleń gratulacje wyróżnionej seniorce Henryce Rysmann złożyła burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, która podkreśliła znaczenie wolontariatu cytując Jana Pawła II: "Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest, ale przez to, czym dzieli się z innymi." Spotkanie miało uroczysty charakter, towarzyszyły mu wspomnienia. Pani burmistrz przypomniała, że w swojej karierze społecznika pani Henryka po raz drugi zdobyła tytuł "Wolontariusza Roku" - w 2010 roku tytuł został przyznany przez Zarząd Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania "Za niestrudzoną postawę społecznika i pomaganie najuboższym w środowisku lokalnym, rozwijanie idei wolontariatu.".

Dzisiaj pani Henryka Rysmann swoją aktywną postawą seniorki kolejny raz udowodniła, że pomaganie innym, szczególnie w tak trudnym dla seniorów czasie pandemii, jest żywym znakiem miłości do drugiego człowieka.

(Hanna Forbrich, Ref. Organizacyjny UM Wieleń, st. ds. współpracy ze społeczeństwem)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA