Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy długo na nią czekali. Folsztyn ma nową salę wiejską

17:00, 29.06.2021 | Hanna Forbrich, Ref. Organizacyjny UM Wieleń, st. ds. współpracy ze społeczeństwem
Skomentuj fot. UM Wieleń
REKLAMA

27 czerwca odbyło się otwarcie sali wiejskiej w Folsztynie, stanowiącej centrum aktywności wsi.

Uroczystość poprzedzona była mszą świętą odpustową, odprawioną w zabytkowym, neogotyckim kościele filialnym pw. św. Piotra i Pawła. Mszy przewodniczył proboszcz Parafii pw. św. Rocha w Wieleniu ks. kanonik Marek Kapitulski. We wspólnej modlitwie dziękczynnej uczestniczyli parafianie, mieszkańcy sołectwa Folsztyn i okolicznych miejscowości, przedstawiciele samorządu lokalnego i zaproszeni goście.

Po nabożeństwie utworzono korowód, który na plac przy sali wiejskiej poprowadziła Czarnkowska Orkiestra Dęta. Orkiestra zapewniła oprawę muzyczną w kościele i podczas uroczystości z okazji otwarcia sali wiejskiej w Folsztynie.

Folsztyn od Wielenia dzielą 4 km, w najbliższym sąsiedztwie znajdują się Nowe Dwory i Kałądek. Mieszkańcy sołectwa, ale także okoliczni mieszkańcy, przyznają, że ponad trzydzieści lat czekali na to, aż w końcu spełni się ich wielkie marzenie o nowej sali wiejskiej, bo przecież sala od pokoleń służyła mieszkańcom. W okresie powojennym stacjonowało tam m.in. kino objazdowe.

Po latach funkcjonowania, również jako świetlica środowiskowa i miejsce licznych spotkań mieszkańców, sala zaczęła wymagać gruntownego remontu. Z pomocą przyszła Gmina Wieleń, która skutecznie sięgnęła po środki zewnętrzne na realizację planowanej inwestycji. W latach 2020-2021, dzięki środkom pozyskanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, obiekt wraz z sąsiednim budynkiem gospodarczym przeszedł kompleksową modernizację i przebudowę. Pozyskano dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 499.679 zł w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" na operacje typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne". Całkowity koszt zadania wyniósł 1.050.000 zł. Inwestycję prowadziła Gmina Wieleń, przy czym inwestorem zadania był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu, który obecnie zmienił status i nazwę na Nadnoteckie Centrum Kultury w Wieleniu. Celem operacji jest podniesienie atrakcyjności obszaru, aktywności lokalnej społeczności oraz rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej.

Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk podczas wystąpienia okolicznościowego podziękowała za wsparcie kolejnej, gminnej inwestycji.

- Niech ten obiekt służy mieszkańcom i gościom przez długie lata. Życzę, aby to miejsce było przedmiotem dumy, radości ze wspólnych przedsięwzięć, miejscem integracji i budowania więzi społecznych. Życzę również, aby każdy kto będzie z niego korzystał traktował to miejsce z szacunkiem i szczególną dbałością o wspólną przestrzeń, w której ma rozkwitać życie kulturalne i społeczne.

Podziękowania samorządu Gminy Wieleń za wsparcie realizacji inwestycji otrzymał biorący udział w uroczystości poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk. Na ręce radnego sejmiku województwa wielkopolskiego Adama Bogrycewicza przekazane zostały podziękowania dla wicemarszałka województwa Krzysztofa Grabowskiego oraz wiceprzewodniczącego sejmiku Jarosława Maciejewskiego. Podziękowanie za realizację inwestycji otrzymał również wykonawca zadania, P.P.H.U "Almar" Aneta Ziopaja Krzyż Wielkopolski. Nie zabrakło również podziękowań dla całej zaangażowanej społeczności wsi Folsztyn, sołtysa wsi Przemysława Sanockiego i członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Pani burmistrz przekazała do sali obraz inwestycji "Tak Było, Tak Jest…".   

Janusz Białoskórski, radny powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, prezes Powiatowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, podkreślił, że kolejne inwestycje gminne przysparzają mu dumy jako mieszkańcowi gminy.

Część związana z podziękowaniami była również okazją dla mieszkańców sołectwa, by podziękować burmistrz Wielenia Elżbiecie Rybarczyk za nowoczesną salę wiejską w Folsztynie. Sołtys reprezentując społeczność wiejską podziękował przedstawicielom samorządu, pracownikom instytucji kultury oraz wykonawcy.

Udział w ceremonii przecięcia wstęgi wzięli: burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Adam Bogrycewicz, przedstawiciel wykonawcy inwestycji PPHU "Almar" Rafał Kupczyk, sołtys Folsztyna Przemysław Sanocki oraz przedstawicielka KGW Folsztyn, Grażyna Sanocka.

O poświęcenie sali poproszono ks. kanonika Marka Kapitulskiego, proboszcza Parafii pw. św. Rocha w Wieleniu: "Niech ten obiekt użyteczności publicznej, który przeszedł kompleksową modernizację, służy ogółowi lokalnej społeczności…". Po zwiedzaniu sali zaproszono wszystkich na wiejski poczęstunek.

Ponadto odbył się koncert "pod chmurką" w wykonaniu Czarnkowskiej Orkiestry Dętej, działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie. Wystąpił również zespół taneczny "Guleckie Szprychy" z Gulcza. Moc atrakcji przygotowało sołectwo Folsztyn, Koło Gospodyń Wiejskich w Folsztynie oraz Nadnoteckie Centrum Kultury. Wszystkich zachęcono do angażowania się w życie kulturalne i społeczne wsi Folsztyn.  

(Hanna Forbrich, Ref. Organizacyjny UM Wieleń, st. ds. współpracy ze społeczeństwem)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%