Zamknij
REKLAMA

1 września w Wieleniu - 82 lata później…

13:24, 02.09.2021 | Hanna Forbrich, Ref. Organizacyjny UM Wieleń, st. ds. współpracy ze społeczeństwem
Skomentuj
REKLAMA

W Wieleniu upamiętnienie 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyło się 1 września w samo południe. Delegacje przedstawicieli władz samorządowych z burmistrzem Wielenia Elżbietą Rybarczyk oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Mirosławem Myszkowskim złożyły kwiaty pod Tablicą Pamięci Ofiar II Wojny Światowej.

Wspólnie z organizacjami kombatanckimi, "Dziećmi Wojny", jednostkami organizacyjnymi gminy i placówkami oświatowymi, seniorami z Wielenia, przedstawicielami lokalnych zakładów pracy i stowarzyszeń z terenu gminy oraz mieszkańcami oddano hołd poległym za wolność i niepodległość narodu polskiego. Wartę przy Tablicy Pamięci pełnili harcerze z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu.

- Wrzesień jest miesiącem pamięci narodowej, uświadamia tragizm II wojny światowej. Sięgamy pamięcią do ponurych wydarzeń, które odcisnęły trwały ślad w naszej historii. Dzień 1 września skłania również do refleksji nad powojenną historią. Cytując W. Hazlitta: "Ci, którzy nie mają pokoju w sobie- wojują z innymi...". Dzisiaj ważne jest budowanie przyszłości opartej na pokoju, zgodzie, współpracy, prawdzie i solidarności pokoleń - powiedziała Elżbieta Rybarczyk.

W imieniu samorządu lokalnego pani Burmistrz podziękowała za współorganizację spotkania członkom Zarządu Koła w Wieleniu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych na czele z prezesem Stanisławem Sałatą oraz przedstawicielom Koła Terenowego Stowarzyszenia "Dzieci Wojny" w Wieleniu, które działa w strukturach Zarządu Głównego Związku Dzieci Wojny w Myśliborzu. Prezesem wieleńskiego Stowarzyszenia jest Mieczysław Graś.

Lokalne święto o charakterze patriotycznym zakończyło się przy kawie z kombatantami oraz "Dziećmi wojny" i wspomnieniach dotyczących historii sięgającej czasów II wojny światowej.

W Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wieleniu zorganizowana została wystawa rzeźby autorstwa Józefa Wrony "Chwała Bohaterom" poświęcona walczącym o wolność i niepodległość. Autor wystawy odebrał z rąk burmistrza Wielenia podziękowanie za zaangażowanie w działania na rzecz promocji Ziemi Wieleńskiej.

(Hanna Forbrich, Ref. Organizacyjny UM Wieleń, st. ds. współpracy ze społeczeństwem)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%