Zamknij

Wieleń: wizyty studyjne, dobre praktyki

14:37, 16.09.2021 Hanna Forbrich, Ref. Organizacyjny UM Wieleń, st. ds. współpracy ze społeczeństwem Aktualizacja: 14:40, 16.09.2021
Skomentuj Wyjazd studyjny uczestników programu do powiatu słupeckiego Wyjazd studyjny uczestników programu do powiatu słupeckiego

W ramach działań aktywizujących mieszkańców, na przełomie sierpnia i września br. odbyło się kilka wizyt studyjnych, których celem była wymiana dobrych praktyk.   

31 sierpnia Gmina Wieleń gościła uczestników wizyty studyjnej, zorganizowanej przez Nadnotecką Grupę Rybacką w Pile. Wizyta przebiegała szlakiem projektów zrealizowanych z dofinansowaniem pozyskanym w ramach Programu "Rybactwo i Morze". W Wieleniu dzięki środkom pozyskanym z tego programu wybudowany został obiekt skateparku przy ulicy Sportowej.

Celem projektu było przedstawienie efektów wdrażanego programu Lokalnej Strategii Działania. Uczestnicy wizyty na czele z kierownik Biura NGR Danutą Pisarską oraz członkami Zarządu NGR w ciągu dwóch dni zapoznali się z 15. zakończonymi projektami. W Wieleniu goście odwiedzili obiekt skateparku. Następnie w Ośrodku Kultury "Strzelnica" w Wieleniu obejrzeli film dokumentujący etapy realizacji inwestycji, a także zapoznali się z działaniami promocyjnymi podejmowanymi przez gminę Wieleń na różnych płaszczyznach.

7 września w gminie Wieleń gościła reprezentacja gminy Ryczywół, której członkowie wchodzą w skład grupy inicjatywnej skupionej wokół utworzenia w Ryczywole Centrum Integracji Społecznej. Wśród gości byli wójt gminy Ryczywół Henryk Szrama, skarbnik gminy Ryczywół Agnieszka Kostyk, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Gawrońska, kilkoro radnych wraz z przewodniczącym Rady Gminy Ryczywół Łukaszem Krzyśko oraz osoby stanowiące przyszłą kadrę Centrum Integracji Społecznej w Ryczywole. Spotkanie odbyło się w siedzibie CIS "Arka" w Wieleniu. Ze strony gospodarzy w spotkaniu uczestniczyli burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, kierownik CIS "Arka" Magdalena Zatorska oraz kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieleniu Lucyna Nawrot.

Celem wizyty było przedstawienie procesu tworzenia i funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej "Arka" w Wieleniu. Goście pytali m.in. o etapy  tworzenia CIS, strukturę organizacyjną, uczestników i zasady organizacji pracy warsztatowej. Po wyczerpaniu wszystkich tematów, grupa udała się w teren, by przyjrzeć się inwestycjom i metamorfozie jaką obecnie przechodzi Wieleń w związku z prowadzoną rewitalizacją, gdzie m.in. zatrudnienie znajdują członkowie CIS. Inicjatorem i koordynatorem spotkania była Fundacja "BARKA" z siedzibą w Poznaniu.

W dniach 7 i 8 września Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zorganizował wyjazd studyjny do gmin powiatu słupeckiego. W wyjeździe wzięła udział grupa przedstawicieli sołectw uczestniczących aktywnie w samorządowym programie "Wielkopolska Odnowa Wsi" oraz pracownicy Departamentu. Z ramienia Gminy Wieleń udział w wyjeździe wzięli: Mirosław Myszkowski - sołtys wsi Wrzeszczyna, lider Grupy Odnowy Wsi, oraz Wioleta Sieminiak - Ławrynowicz sołtys Mężyka, lider Grupy Odnowy Wsi. Uczestnicy poznali efekty realizacji programu odnowy wsi, w tym przykłady zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz aktywności mieszkańców na terenie powiatu słupeckiego. Odwiedzili sołectwa Trąbczyn w gminie Zagórów, Ląd i Dziedzice w gminie Lądek, Gółkowo w gminie Słupca, Kosewo i Salamonowo w gminie Ostrowite oraz Przybrodzin i Powidz w gminie Powidz. Wizyta była okazją do spotkania i wymiany doświadczeń z liderami poszczególnych sołectw, a także z przedstawicielami samorządów gmin.

 

(Hanna Forbrich, Ref. Organizacyjny UM Wieleń, st. ds. współpracy ze społeczeństwem)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%