Zamknij

"EkoMajówka" w Potrzebowicach. Ale się działo!

08:56, 12.05.2022 Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, ref. organizacyjny UM Wieleń
Skomentuj fot. H. Forbrich, A. Aftarczuk fot. H. Forbrich, A. Aftarczuk

Gmina Wieleń, wspólnie z gminami Drawsko i Nadleśnictwem Potrzebowice, była współorganizatorem pikniku ekologicznego, który odbył się na terenie arboretum przy siedzibie nadleśnictwa.

Wydarzenie miało charakter otwarty i skierowane było do lokalnej społeczności. Partnerzy ekologicznego przedsięwzięcia po raz drugi przygotowali stoiska, pokazy i warsztaty tematyczne oraz rajd rowerowy, nordic walking, survival.

Gminę Wieleń reprezentowały liczne podmioty i szereg zaangażowanych osób. Gminne stoisko pod hasłem "Z natury najlepsze" przygotowali członkowie Stowarzyszenia "Zielono Mi" z Zielonowa i Koła Gospodyń Wiejskich z Wrzeszczyny oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Wieleniu, którzy prezentowali zaawansowanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych, wdrażanie programu "Czyste powietrze" w gminie Wieleń oraz quiz o tematyce ekologicznej.

Przygotowano "Strefę Dziecka" i relaksu - chillout na leżakach, przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wieleniu, Lokalnym Centrum Wolontariatu, świetlicami środowiskowymi oraz harcerzami z 1. Wieleńskiego Szczepu "Knieja", którzy współpracują z Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu oraz Centrum Integracji Społecznej "Arka" w Wieleniu.

W wieleńskiej strefie dla dzieci, oprócz malowania twarzy, dmuchania baloników-zwierzaków, gier zręcznościowych, można było również obejrzeć pokaz treningowy przygotowany dla dzieci i młodzieży przez Wielkopolską Akademię Sztuk Walki z Krzyża Wielkopolskiego.

Dodatkową niespodziankę dla najmłodszych w postaci częstowania kolorową watą cukrową i popcornem zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich z Wrzeszczyny.

Rodziny z dziećmi zachęcała do aktywnego wypoczynku na łonie natury i spotkania z wystawcami wszechobecna zieleń natury, słoneczna aura, a przede wszystkim bogata oferta warsztatów, animacji i konkursów.

Strażacy z jednostki OSP Wieleń przygotowali dla dzieci pokaz samochodu strażackiego i sprzętu ratowniczo-gaśniczego, z elementami nauki udzielania pierwszej pomocy. Natomiast policjanci z Komisariatu Policji w Wieleniu prezentowali wóz policyjny i edukowali na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tematyczne stoiska przygotowali także pszczelarze i miłośnicy przyrody z Koła Pszczelarzy w Wieleniu.

Dla miłośników aktywności fizycznej organizatorzy przygotowali trasę nordic walking oraz rajd rowerowy, w którym z ramienia gminy Wieleń udział wzięły kierownik Referatu Ochrony Środowiska UM Wieleń Magdalena Waśko oraz Anita Dymek - przewodnicząca Rady Osiedla "Południe" w Wieleniu.

Poza strefą chillout, organizatorzy zapewnili pokazy Grupy Rekonstrukcyjnej z Sierakowa i Wielkopolskiej Braci Sarmackiej, specjalistycznych maszyn leśnych oraz pokaz samolotu patrolowo-gaśniczego Lasów Państwowych. Nie mogło zabraknąć również ptasich warsztatów, spacerów ścieżką zmysłów i wielu innych atrakcji, w tym strefy survival z wspinaniem się po drzewach na linach, bądź promocją w ramach akcji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, w które angażuje się Nadleśnictwo Potrzebowice, m.in. podczas pikniku miała miejsce akcja "Las energii" oraz "Zanocuj w lesie". Wszystkie podejmowane działania pokazują, że Nadleśnictwo Potrzebowice - laureat nagrody Burmistrza Wielenia, statuetki "Drzewo" przyznanej w 2021 roku - harmonijnie realizuje zadania interdyscyplinarne: przyrodnicze, społeczne i gospodarcze.

Przez cały czas trwania "ekoMajówki" w Potrzebowicach prowadzona była akcja wymiany plastikowych nakrętek na drzewko lub doniczkę z rośliną. Zainteresowanie akcją było duże, podobnie jak liczny udział w quizach i zabawach, m.in. zbieranie pieczątek na każdym stoisku, w zamian za gadżety i materiały związane z edukacją przyrodniczo-leśną.

Materiały informacyjne Związku Międzygminnego "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi" rozpowszechniane były na stoisku gminy Wieleń.

Stowarzyszenie "Zielono Mi" z Zielonowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wrzeszczynie wspólnie z Urzędem Miejskim w Wieleniu prezentowały stoiska, które zachęcały m.in. noteckimi smakami. Różnorodność i ilość potraw swojskiej kuchni oraz domowych wypieków przygotowanych przez członków stowarzyszeń budziły podziw. Były przeróżne dania do degustacji, m.in. gołąbki jarskie, czernina, gulaszowa, rosół, barszcz, chleb ze smalcem, pasztetem, wędlinami, serami, ciasta i drożdżówki z rabarbarem, soki i musy w różnych smakach. Wszystko świeże i smaczne, podane w eko-naczyniach.

(Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, ref. organizacyjny UM Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%