Zamknij

Wieleń - krajobraz wokół nas. Dolina Noteci

13:59, 29.07.2020 Krystyna Heppner, Urząd Miejski w Wieleniu Aktualizacja: 14:15, 29.07.2020
Skomentuj fot. Edmund Wolski fot. Edmund Wolski

- Lasy, pola, wody, łąki, zagajniki, piękno i wzruszenie, unikatowość oraz poczucie tożsamości, jak również opowieści o naszych przodkach, miejscowości, Małej Ojczyźnie, regionie, Polsce, a także zachowanie urody miejsca, w którym żyjemy, duma z tradycji  to nasze dziedzictwo, a obowiązkiem samorządu jest to eksponować  i umiejętnie wykorzystać  do dalszego rozwoju tej Ziemi - mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia.

Co jest dziedzictwem?


fot. Edmund Wolski

Dolina Noteci (o powierzchni 50532 ha) jest dziedzictwem: to rzeka Noteć z nabrzeżem, łąkami, polami i Puszczą Nadnotecką. Obejmuje część Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej od zachodnich przedmieść Bydgoszczy na wschodzie po Wieleń na zachodzie. Największą powierzchnię doliny Noteci zajmują siedliska łąkowe i zaroślowe. Nadnoteckie łęgi to fragment pradoliny o długości 50 km będący mozaiką starorzeczy, podmokłych łąk, lasów łęgowych, olsów, łozowisk oraz dawnych wyrobisk potorfowych. Dolina odgrywa kluczową rolę jako jeden z głównych w Polsce obszarów migracji ptaków.

Rzeka Noteć na przestrzeni wieków pełniła tu różne funkcje. Niegdyś wokół skupiała ożywione gospodarczo centrum miasta Wielenia, ale też i wyznaczała granicę państwa. Później miasto "odwróciło się" od rzeki, a wartości, które te tereny wnosiły do lokalnego rozwoju odeszły w przeszłość, tracąc istotne znaczenie przy podejmowanych zadaniach społeczno-gospodarczych.

Puszcza Notecka, zwana też Nadnotecką (117,6 tys. ha), to zwarty kompleks leśny będący jednym z największych w Europie obszarów wydm porośniętych litymi borami sosnowymi. W Puszczy położony jest Rezerwat "Wilcze Błoto" ze zbiorowiskami roślinności bagiennej i torfowiskowej objętej ochroną gatunkową. Nadnoteckie łęgi to fragment pradoliny o długości 50 km będący mozaiką starorzeczy, podmokłych łąk, lasów łęgowych, olsów, łozowisk oraz dawnych wyrobisk potorfowych. Dolina odgrywa kluczową rolę jako jeden z głównych w Polsce obszarów migracji ptaków.

Jakie wartości przekazuje?


fot. Radosław Janecki

Obszar ten jest unikatowy, ukazuje bogactwo i piękno przyrody, która wzrusza, a jednocześnie składa się na poczucie tożsamości i wielowiekowego związku tutejszych mieszkańców z okalającą ich przyrodą. Uczy życia w zgodzie z naturą i hartu ducha oraz harmonijnego wykorzystania posiadanych zasobów. Uczy też pokory wobec przeciwności związanych z żywiołami, utratą niepodległości.

Osadnictwo i wielokulturowość natomiast nie tylko ubogaca historię tej ziemi, ale jest także lekcją współpracy z zachowaniem tolerancji i szacunku do drugiego człowieka, jego starań oraz podejmowanego trudu.

O czym mówi?


fot. Edmund Wolski

Dolina Noteci przechowuje skarby z odległych wieków. Prace archeologiczne prowadzone w Dolinie  mogą wskazywać na V okres epoki brązu, tj. na VIII-VII w.p.n.e. Wykopaliska potwierdzają, że od prawieków był to rejon o bogatym osadnictwie, który już w młodszej epoce brązu odgrywał znaczącą rolę w kontaktach pomiędzy basenem Morza Bałtyckiego a południem Europy.

Dolina opowiada o przodkach, miejscowości, o naszej Małej Ojczyźnie od początku powstania Grodu Wieleń, poprzez wieki, o głęboko zakorzenionej polskości. Ukazuje związek osadnictwa z naturalnymi, przyjaznymi do życia warunkami geograficzno-przyrodniczymi.

Dolina Noteci to również bogata gama roślin objętych ochroną gatunkową, to rzadkie gatunki ptactwa, a w wodach Noteci - ryb. Dolina Noteci stanowi obszar Natura 2000, gdzie występują Obszary Specjalne Ochrony Ptaków oraz Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk.

W czym nam może pomóc?


Projekt koncepcyjny, Neostudio Poznań (lipiec 2020)

Nadnoteckie Bulwary w Wieleniu w barwach logo gminy "Miasto i Gmina Wieleń z Natury Najlepsze" (zakończenie w 2022) to jedno z czterech zadań inwestycyjnych w ramach przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Bulwary eksponują zasoby charakterystyczne dla Doliny Noteci - park ornitologiczno-przyrodniczy, roślinność nadnotecką oraz ścieżkę historyczną. Bulwary Nadnoteckie (484 mb.) z umocnionym nabrzeżem rzeki Noteć (która jest odcinkiem drogi wodnej E70, Wielkiej Pętli Wielkopolski) dają możliwość cumowania jednostek pływających.

Ciągi pieszo-rowerowe, nowoczesny plac zabaw, przestrzeń publiczna oraz wykorzystanie zasobów turystyki wodnej tworzą spójny kompleks do rekreacji, edukacji i rozwoju turystyki aktywnej. Miejsce to, poprzez swoją wyjątkowość, jest atrakcyjne i stanowi atut w promocji Gminy Wieleń podkreślając jej wysoki poziom potencjału turystycznego, w tym bogactwo walorów przyrodniczo-krajobrazowych, a także kulturowych. Bulwary otwierają nowe przestrzenie do powstania bazy gastronomiczno-noclegowej jak i mają wpływ na rozwój niezbędnej infrastruktury umożliwiającej wypoczynek na terenie całej Gminy.

Przeszłość, jak i teraźniejszość, ustawicznie pokazują, że i dziś można różnić się pięknie podejmując wspólne zadania na rzecz rozwoju tej Ziemi. Dolina Noteci to miejsce dla każdego.


Projekt koncepcyjny, Neostudio Poznań (lipiec 2020)


Projekt koncepcyjny, Neostudio Poznań (lipiec 2020)

 

 

 

(Krystyna Heppner, Urząd Miejski w Wieleniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%