Zamknij

Wieleń: "Dni Trzeźwości" w czasie pandemii

08:26, 07.08.2020 Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, Referat Organizacyjny UM Wieleń Aktualizacja: 08:30, 07.08.2020
Skomentuj

Również w czasie pandemii można skorzystać z pomocy terapeutów w Gminnym Ośrodku Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Wieleniu.

W sierpniu- miesiącu trzeźwości - warto pamiętać, że abstynencja jest darem. Dzielenie się problemami, szukanie ich przyczyn oraz sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji pomaga w długim procesie leczenia i wychodzenia z uzależnień. Dla osób, które borykają się z problemami różnego rodzaju uzależnień od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, gier komputerowych, czy leków, najtrudniejszy krok to uświadomienie sobie problemu i zgoda na podjęcie terapii. Pozostawanie w abstynencji to także niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra każdej społeczności lokalnej.

Czas urlopów to często też dużo większa ilość wypitego alkoholu a dzieci i młodzież to przecież naśladowcy dorosłych. Skutki są tragiczne, uzależnienie, rozpad życia rodzinnego, depresja, przemoc w rodzinach, agresja, można by wymieniać jeszcze długo. Dlatego podejmując abstynencję, możemy dać konkretny wyraz solidarności z osobami i rodzinami, które przeżywają dramat alkoholizmu, czy też narkomanii, i innych uzależnień.

W walce z chorobą potrzeba skupienia, spokoju i systematycznej pracy nad sobą, ale też nieodzowna jest pomoc specjalistów. W czasie pandemii można skorzystać z pomocy w Gminnym Ośrodku Profilaktyki i Promocji Zdrowia przy ul. Międzyleskiej 4 w Wieleniu. Przyjmują tutaj terapeuci Anna Blichowska i Wiktor Blichowski - w trzecią środę miesiąca od godz. 11.00 do godz. 18.00 oraz psycholog Przemysław Król, który przyjmuje w pierwszą sobotę miesiąca od godz. 8.00-13.00. (Kontakt z Gminnym Ośrodkiem Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Wieleniu, celem umówienia się z terapeutami i psychologiem - 608 011 664 ).

- Psychologowie, terapeuci, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wieleniu oraz Zespołu Interdyscyplinarnego, przy współpracy z lekarzami i pielęgniarkami, asystentami rodzin, pracownikami Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieleniu, grupami trzeźwościowymi, wspólnie podejmują codzienną, trudną walkę o godność rodzin osób uzależnionych i współuzależnionych - mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia.

Od ponad dwudziestu lat w gminie Wieleń organizowane były w sierpniu "Dni Trzeźwości" z udziałem Grupy AA "Dla Siebie i Innych" w Wieleniu oraz delegacji Grup AA m.in. z Szamotuł, Obornik, Czarnkowa, Drawska, Połajewa, Wronek, Chojna, Trzcianki, Drezdenka, Barlinka. W tym roku z uwagi na panujące zagrożenie epidemiczne w czasie pandemii nie ma możliwości zorganizowania otwartego spotkania dla osób, które nadużywały alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość, a które chciałyby w ramach spotkania integracyjnego otrzymać wsparcie wieleńskiej wspólnoty ruchu trzeźwościowego.

Inicjatywy podejmowane w Gminie Wieleń w związku z wdrażaniem programów profilaktycznych odbywają się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, m.in. wznowiono pracę większości świetlic środowiskowych na zasadzie organizowania zajęć plenerowych.

(Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, Referat Organizacyjny UM Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%