Zamknij

Miały: Śladami ppłk. Franciszka Rataja

09:08, 02.09.2020 Arkadiusz Słabig Aktualizacja: 09:11, 02.09.2020
Skomentuj

Nawiązawszy do ważnych dla narodu polskiego rocznic - bitwy warszawskiej 1920 roku, napaści niemieckiej na Polskę w 1939 roku i wybuchu powstania warszawskiego - Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Miałach postanowiło uczcić pamięć ppłk. Franciszka Rataja (1894-1958) - żołnierza czterech wojen i trzech powstań narodowych, uhonorowanego najwyższymi odznaczeniami wojskowymi.

Franciszek Rataj służbę rozpoczął w sierpniu 1914 roku walcząc na froncie zachodnim w szeregach armii pruskiej. W styczniu 1919 roku, jako podporucznik, wstępuje do 1. Pułku Strzelców Wielkopolskich. W połowie marca ruszył wraz z innymi Wielkopolanami na odsiecz Lwowa otoczonego "żelaznym pierścieniem" przez wojska Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. W wojnie 1920 roku z "czerwoną" Rosją, na czele swych podkomendnych próbował powstrzymać natarcie bolszewików na Bobrujsk. Rok później, w trakcie III powstania śląskiego, w randze kapitana dowodził pułkiem pszczyńskim (zwanym "pułkiem Rataja") walczącym z Niemcami w słynnej bitwie o Górę św. Anny.

W latach pokoju był zawodowym oficerem w garnizonach w Poznaniu, Dęblinie i Toruniu, awansując do stopnia podpułkownika. Uczestniczył kampanii wrześniowej 1939 roku. W czasie okupacji przebywał w Warszawie, gdzie związał się z konspiracyjnymi strukturami Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. Po wybuchu walk powstańczych w stolicy dowodził zgrupowaniem obejmującym bataliony "Wigry" i "Antoni". Po kapitulacji stolicy wraz z innymi oficerami AK trafił do obozów jenieckich Lamsdorf (Łambinowice) i Woldenberg (Dobiegniew). Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej był pracownikiem poznańskiego oddziału Centrali Żelaza i Stali. Ludowe Wojsko Polskie nie przyjęło go w swoje szeregi, ani też nie przyznało renty wojskowej.

Strażnikiem pamięci o losach Franciszka Rataja jest pani Anna Meisnerowska, wnuczka podpułkownika, autorka książki "Wierny Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie. Opowieść o Franciszku Rataju" (Poznań 2014), właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Zieleńcu w sercu Puszczy Noteckiej. Pani Meisnerowska odwiedzając Miały wygłosiła prelekcję dla miejscowych miłośników historii. Wypożyczyła też miejscowemu Kołu TPPW 1918-1919 wystawę składającą się z kilkunastu plansz ilustrujących dokonania podpułkownika Rataja i jego życie rodzinne. Skorzysta z nich m.in. miejscowa młodzież, która przestrzegając obowiązujących zasad reżimu sanitarnego prześledzi losy jednego z zapomnianych polskich bohaterów.

(Arkadiusz Słabig)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%