Zamknij

Dzień Pracownika Socjalnego w dobie pandemii koronawirusa. Symboliczne obchody

12:58, 25.11.2020 Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, Referat Organizacyjny UM Wieleń Aktualizacja: 13:03, 25.11.2020
Skomentuj fot. UM Wieleń fot. UM Wieleń

21 listopada przypada Dzień Pracownika Socjalnego, który symbolicznie obchodzony był w Gminie Wieleń. Święto było okazją do złożenia najserdeczniejszych życzeń pracownikom socjalnym.

"Życzymy Państwu, przede wszystkim zdrowia, siły, radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Najlepsze życzenia składamy również wielu osobom zaangażowanym do współpracy w ramach prowadzonej działalności socjalnej, która prężnie i wzorowo rozwija się w Gminie Wieleń. W czasie pandemii Covid-19, kiedy trwa solidarna walka o zdrowie i życie ludzi, angażowane do pomocy są wszystkie służby, w tym również jednostka organizacyjna Gminy Wieleń, jaką jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieleniu. Na uznanie zasługuje wielokierunkowa aktywność placówki, która umożliwia zaspokajanie podstawowych potrzeb socjalno-bytowych i zdrowotnych naszych mieszkańców. Dziękujemy wszystkim pracownikom socjalnym za codziennie podejmowany wysiłek i poświęcenie w pracy. Jednocześnie życzymy wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów" - napisali w liście gratulacyjnym przedstawiciele samorządu lokalnego, burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieleniu Mirosław Myszkowski. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieleniu (M-GOPS) jest gminną jednostką organizacyjną działającą na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pomaga osobom i rodzinom przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe, których sami nie potrafią pokonać. M-GOPS udziela pomocy zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, świadczeniach rodzinnych, funduszu alimentacyjnym i świadczeniach wychowawczych. Systematycznie pozyskiwane są środki zewnętrzne na zadania dotyczące m.in. wsparcia osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych w Gminie Wieleń, czy dalsze, ukierunkowania działania M-GOPS w czasie trwającej pandemii Covid-19.

Tempo pracy w tej jednostce, pomimo stanu zagrożenia epidemicznego, nawet na chwilę nie zwolniło. Obok bieżącej realizacji obowiązków służbowych, przez cały czas pracownicy rozpatrują wnioski, tak by możliwe było bieżące przyznawanie świadczeń i udzielanie  niezbędnej pomocy. Ponadto udzielane jest poradnictwo specjalistyczne, jednak na zmienionych zasadach, przede wszystkim jeśli to tylko możliwe, pomoc świadczona jest bez osobistego kontaktu, przy drzwiach został zamontowany dzwonek, co umożliwia obsługę interesantów bezpośrednio przy wejściu do Ośrodka oraz zamontowana została na zewnątrz budynku skrzynka podawcza. W celu zapewnienia komunikacji wykorzystywane są systemy komunikacji telefonicznej oraz służbowej poczty elektronicznej. Pracownicy są regularnie szkoleni w zakresie BHP, a w tym trudnym czasie dodatkowo zostali również przeszkoleni przy współpracy z Urzędem Miejskim i burmistrzem Wielenia w zakresie występowania zagrożeń oraz stosowania środków ochrony osobistej.

- Każdego dnia Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej pełni dyżur telefoniczny do godz. 19.00 w celu pozostawania w kontakcie z najbardziej potrzebującymi (nie tylko nie posiadającymi środków), ale potrzebującymi pomocy, wsparcia choćby w zakresie zaopatrzenia w zakupy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie - mówi kierownik M-GOPS w Wieleniu Lucyna Nawrot. - Współpracujemy przez cały czas z Ochotniczą Strażą Pożarną w Wieleniu,  Komisariatem Policji w Wieleniu, czy Powiatową Stacją Sanitarną w Czarnkowie. To z Powiatowej Stacji Sanitarnej otrzymujemy informację o osobach potrzebujących pomocy, objętych kwarantanną, a Komisariat Policji sprawdzając osoby objęte kwarantanną weryfikuje informacje o potrzebach tych osób. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna ma za zadanie dowieźć do tych osób zrobione przez nas zakupy. Myślę, że taki wypracowany model współpracy doskonale się sprawdza w tym trudnym czasie. Poza tym uruchomiliśmy telefoniczny dyżur psychologa. Pozostałe zgłoszenia to pomoc dla osób starszych, samotnych. Mimo wprowadzenia obostrzeń niewyobrażalne dla nas było, żeby wstrzymać usługi opiekuńcze, co czyniły niektóre ośrodki pomocy społecznej. My wychodzimy z założenia, że osoby starsze i schorowane w tym trudnym czasie wymagają od nas jeszcze większego wsparcia, a nie pozbawienia go.

Należy dodać, że w dobie epidemii, działanie zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy nie zostało zawieszone, podobnie jak działalność Lokalnego Centrum Wolontariatu przy M-GOPS, czy powołanej przez burmistrza Wielenia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wieleniu. 

(Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem, Referat Organizacyjny UM Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%