Zamknij

Lubasz do dzieła! "Muzycznie pokonamy Covid" - realizacja na 5/7

08:55, 13.01.2021 S. Szwed, M. Dudziak, D. Jarosz, T. Błażyński, "Lubasz do dzieła", GOK Lubasz Aktualizacja: 08:58, 13.01.2021
Skomentuj fot. UG Lubasz fot. UG Lubasz

Nieformalna grupa "Lubasz do dzieła", składająca się z mieszkańców gminy, przygotowała projekt pozwalający integrować, rozwijać kulturalnie i scalać całą gminną społeczność.

Wniosek uzyskał dotację w konkursie grantowym "Działaj lokalnie 2020” w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania. W realizacji projektu pomógł Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu.

W ramach projektu udało się w nowej rzeczywistości prowadzić i realizować działania integracyjne, kulturalne i informacyjne, które pozwoliły przeciwstawić się pandemii. Pomimo trudności udało się zbudować relacje międzyludzkie, wzmocnić kompetencje, propagować właściwe zachowania i postawy. Wszystko w myśl hasła: " Muzycznie pokonamy Covid".

Z zaplanowanych siedmiu wydarzeń, udało się zrealizować zgodnie z założeniami i scenariuszem pięć. Były to: koncert inaugurujący i zakończenie lata w formie spotkania z muzyką odtwarzaną, spotkanie z muzyką przy okazji meczu piłki nożnej, koncert patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego połączony z biesiadą seniorów, koncert zespołu "Póki co" przy Pałacu w Sławnie. Uroczysta akademia związana ze Świętem Niepodległości oraz koncert solisty w ramach "Kawy wieczorową porą" zostały odwołane.

Pomimo tego realizowane wydarzenia cieszyły się zadowalającą frekwencją i wyjątkową atmosferą. Działania, które udało się zrealizować: różnorodność nurtów muzycznych, zróżnicowanie grup odbiorców, poszanowanie dla historii i tradycji, dotarcie licznego grona, z informacją o walce z pandemią, właściwych postawach.

Projekt realizowany był w Lubaszu nad Jeziorem, przy Sanktuarium Królowej Rodzin, na stadionie oraz we wsi sołeckiej Sławno. Wśród odbiorców znalazły się dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Dodatkowo w związku z realizacją w okresie wakacji uczestniczyli wczasowicze oraz zawodnicy i kibice zespołu piłkarskiego, który gościł na meczu w Lubaszu. Szacunkowo wśród odbiorców wydarzeń znalazło się kilkaset osób bezpośrednio uczestniczących oraz kilkaset, do których dotarła informacja za sprawą podjętych działań medialnych. Tylko na planowany koncert Witolda Żuromskiego rozdysponowywane były zaproszenia, z opracowaną i właściwą grafiką zawierającą logo wszystkich związanych z programem Działaj Lokalnie partnerów. Pozostałe eventy miały charakter otwarty.

Wśród najważniejszych korzyści wskazać można rozwijanie kompetencji społecznych, nawiązanie relacji i stworzenie ciekawej oferty rozwijającej zainteresowania kulturalne. Ważnym aspektem było również realizowanie eventów w miejscach istotnych z perspektywy mieszkańca gminy. Uczestnicy wydarzeń każdorazowo wykazali się ogromną dojrzałością w związku z obowiązującymi obostrzeniami i w sposób wzorowy akceptowali i przystosowywali się do nich. Zrealizowany projekt pomógł ugruntować opinie w środowisku lokalnym o pomysłodawcach i dotarł z informacją i utwierdzeniem, że ciekawe ogólnopolskie programy mogą być w sposób interesujący i innowacyjny realizowane na terenie małej gminy.

Największą nowością w działaniach skierowanych do licznego grona odbiorców, była troska o zdrowie i bezpieczeństwo, w nowej nieznanej i zmieniającej się rzeczywistości. Dystans społeczny, obowiązek dezynfekowania dłoni, miejsc użyteczności publicznej czy zakrywania ust, to zupełnie nowe fakty, które przyniósł nam wszystkim miniony rok. Doświadczenie zebrane przy realizacji projektu "Muzycznie pokonamy Covid" powinno zaprocentować w przyszłości i pozwolić na dostosowanie się do trudnych warunków otaczającej nas rzeczywistości.

Główny cel projektu - realizowanie wydarzeń kulturalnych w nowej rzeczywistości - został zrealizowany w 5/7, ponieważ dwa eventy nie mogły się odbyć. Pozostałe pozwoliły wspólnie, solidarnie przeciwstawić się skutkom pandemii, nabrać wiary, przyzwyczaić się i mimo wszystko budować relacje międzyludzkie, kompetencje społeczne. Dotarliśmy do wielu odbiorców, aktywnych uczestników. Wydarzenia były realizowane w charakterystycznych i ważnych lokalizacjach z punktu widzenia mieszkańca gminy. Poziom artystyczny był oceniany wysoko, wśród wykonawców i odbiorców były zarówno dzieci, młodzież, dorośli jak i seniorzy. Podczas realizacji sprawdził się wybrany sprzęt nagłośnieniowy, a pomysł całego projektu został bardzo dobrze odebrany przez gminną społeczność.

Szczególne podziękowania kierujemy do lokalnych animatorów i liderów, aktywnych grup współpracujących przy realizacji projektu, szerokiego grona partnerów: Rady Seniorów, Rady Parafialnej, Towarzystwa Seniorów Słoneczko, Redakcji czasopisma parafialnego z "Krasnego Wzgórza", trenerów, działaczy i zawodników "Radwan" Lubasz, Rady Sołeckiej Sławna, Samorządu Gminy Lubasz. Dzięki wszystkim współpracownikom udało się dotrzeć do licznego grona odbiorców i przeprowadzić imprezy na wysokim poziomie organizacyjnym.

(S. Szwed, M. Dudziak, D. Jarosz, T. Błażyński, "Lubasz do dzieła", GOK Lubasz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%