Zamknij
REKLAMA

Pasterze-dudziarze przyjadą do gminy Połajewo

10:19, 10.01.2020 | fct
Skomentuj fot. Damian Kalupa, Youtube
REKLAMA

W dniach 18-19 stycznia w Połajewie odbędą się XX Międzynarodowe Spotkania Kolędników-Dudziarzy "Do szopy, hej pasterze!".

Podczas imprezy zaprezentują się polskie i zagraniczne kapele dudziarskie (Wielkopolska, Podhale, Włochy, Bułgaria, Słowacja, Białoruś, Szkocja). Spotkanie pozwoli kolejny raz ożywić i spopularyzować zanikającą już staropolską tradycję żywego kolędowania przy żłóbku i chodzenia z kolędą po zagrodach z instrumentami dudowymi.

W sobotę 18 stycznia w drodze do Połajewa kapele zatrzymają się w Poznaniu, aby krótko kolędować w Wielkopolskim Centrum Onkologii, Kościele Franciszkanów i na Rynku Bernardyńskim. Po przyjeździe do Połajewa kolędowaniem w kościołach Połajewie, Boruszynie i w Krosinie rozpocznie się główna część spotkań.

W sobotę wieczorem mieszkańcy zaproszeni zostaną do uczestnictwa w Gorzelni 505 w Połajewie w biesiadzie "Z dudami w świat", podczas której zagrają goszczące w gminie Połajewo kapele. Biesiada nawiązuje do dawnego zwyczaju goszczenia kolędników przez gospodarza wieczerzą, w klimacie tradycyjnego karnawału.

W niedzielę 19 stycznia spotkania rozpoczną się uroczystą mszą świętą pasterską celebrowaną przez ks. bpa Grzegorza Balcerka w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Połajewie. Pod połajewskim tryptykiem "Pokłon pasterzy" - jedną z najstarszych scen Bożego Narodzenia z pasterzami grającymi na dudach (Mateusz Kossior, Poznań 1572 r.) - spotkają się wszystkie zaproszone kapele dudziarskie by świętować Narodzenie Pańskie.

W niedzielę z dudziarzami kolędować będzie można również w kościołach w Młynkowie, Tarnówku i Radomiu.

Po mszy świętej pasterskiej w Połajewie korowód uczestników prowadzony przez dudziarzy przejdzie przez wieś do GOK-u, gdzie odbędzie się koncert finałowy.

Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

(fct)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA