Zamknij
REKLAMA

15 lat więzienia za zabójstwo w Trzciance

12.07, 11.01.2023 fct Aktualizacja: 12.09, 11.01.2023
Skomentuj fot. tapeciarnia.pl
REKLAMA

Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał wczoraj prawomocny wyrok w sprawie zabójstwa w Trzciance sprzed ponad roku. 59-letni obywatel Ukrainy został skazany na 15 lat więzienia.

W połowie grudnia 2021 roku w godzinach porannych policja została powiadomiona o zranieniu 72-letniego mężczyzny w hotelu pracowniczym w Trzciance. 72-latek zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran podbrzusza.

Sprawca - obywatel Ukrainy Ivan K. - pozostawił na miejscu zdarzenia narzędzie zbrodni - nóż o ponad 20-centymetorym ostrzu - i zbiegł. Zatrzymano go trzy godziny później. W momencie zatrzymania miał 2,6 promila alkoholu w organizmie.

We wrześniu ub. roku Sąd Okręgowy w Poznaniu przychylił się do żądania prokuratora i skazał nieprawomocnie mężczyznę na karę 25 lat więzienia za zabójstwo swego pracodawcy.

Obrońca wskazała, że sąd bezkrytycznie ocenił zeznania świadka, który stał się jedynym beneficjantem pokrzywdzonego. "Jeżeli ktoś staje się beneficjentem dużego majątku, właścicielem dużego majątku, z pominięciem pokrzywdzonego rodziny, wszystkich osób, tylko on w wyniku tej śmierci - to choćby z tego względu trzeba wszystkie jego zeznania i twierdzenia przeanalizować z dużą dozą ostrożności, a nie przyjąć od razu, że wszystko co mówi jest prawdą, przecież pozostają niektóre jego fragmenty w sprzeczności w zależności, czy zeznania składał w postępowaniu przygotowawczym czy w sądzie".

Zdaniem obrony wymierzenie oskarżonemu kary 25 lat więzienia byłoby nieadekwatne do czynu. "Dlatego, że jest Ukraińcem? Że tak naprawdę nie ma tu nic do powiedzenia? Bo to takie trochę robi wrażenie, że on tu nie ma nikogo, kto by go wsparł, spróbował choćby mu pomoc. On nawet nie potrafił podjąć tej swojej obrony, bo był tak zrezygnowany".

Na wczorajszym posiedzeniu Sąd Apelacyjny w Poznaniu zmniejszył wyrok uzasadniając, że "między tym sprawstwem a kwalifikacją prawną czynu jest cała gama przecież różnych motywów, kwalifikacji, różnych odniesień i rozważań, czego sąd pierwszej instancji w ogóle nie wziął pod uwagę. (…) Kara 25 lat więzienia jest to kara szczególna, to muszą za jej orzeczeniem przemawiać jakieś szczególne okoliczności".

Sąd Apelacyjny ostatecznie wymierzył Ivanowi K. karę 15 lat pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny.

(fct)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%