Zamknij

Pompy ciepła

00:00, 12.01.2023 artykuł sponsorowany

Każdy kolejny rok, przynosi nam nowe rozwiązania w zakresie ogrzewania budynków. Szczególnie w okresie grzewczym. Od lat królują tu wszelkiego rodzaju kotły grzewcze. Mimo tego obserwujemy bardzo silny trend wzrostowy, montażu pomp ciepła. Czym one są i jakie płyną korzyści z ich użytkowania, powiemy sobie poniżej. 

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia pobierające energię cieplną z odnawialnych źródeł energii takich jak powietrze, woda bądź grunt, w celu dostarczenia jej do systemu centralnego ogrzewania, oraz dostarczeniu ciepłej wody użytkowej. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się przede wszystkim proekologicznym podejściem w zakresie produkcji energii grzewczej. Brak konieczności spalania paliw kopalnianych eliminuje problem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. To, co warte podkreślenia, to niezwykła wydajność pomp ciepła. Wskazuje na to współczynnik COP, który jest relacją pomiędzy wytwarzaniem energii cielnej a poborem energii elektrycznej, by tego dokonać. Dla zobrazowania: aby uzyskać 1 kW energii cieplnej, standardowe kotły grzewcze muszą zużyć około 1 kW energii elektrycznej. Współczynnik COP jest więc równy 1. Pompy ciepła z 1 kW energii elektrycznej są w stanie wytworzyć od 2,99 do aż 4,2 energii cieplnej. Oszczędność możemy policzyć sobie więc sami. By uzyskać więcej szczegółów, warto zwrócić się do monterów tego typu urządzeń. Dla przykładu: pompy ciepła.

Zalety płynące z użytkowania pomp ciepła

  • Oszczędność energii - a więc wspomniany wyżej współczynnik COP
  • Niezawodność - pompy ciepła są mało awaryjne, nie musimy więc martwić się o sprawne działanie instalacji
  • Cena - szczególnie w dłuższej perspektywie. Mimo że początkowy koszt może wydawać się spory, to w przeliczeniu na lata użytkowania okazuje się to mylące. 
  • Ekologia - również wspomniane wcześniej, bazowanie na odnawialnych źródłach energii oraz brak konieczności spalania paliw kopalnianych. 
  • Żywotność - przyjmuje się, że pompa ciepła może działać od 33 do 50 lat. 
  • Redukcja kosztów - przy odpowiednio przeprowadzonej instalacji, możemy zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie nawet o 50%.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%