Blachodachówki tworzą swoiste całości, na które składają się elementy znacząco wpływające na ich funkcjonowanie oraz cenę. Nie ma wątpliwości, że takim właśnie elementem jest powłoka ochronno-dekoracyjna. Jest ona odpowiedzialna za protekcję naszego materiału pokryciowego. Drugą, nie mniej znaczącą funkcją powłoki jest korzystne wpływanie na ciekawy wizualny charakter pokrycia dachowego. W tym artykule zastanowimy się, na które powłoki najlepiej postawić.
Blachodachówka należy do tego rodzaju materiałów na dach, które zawsze są w modzie. Od lat są one utożsamiane przez klientów z wysoką jakością oraz przystępną ceną. Pisanie o blachodachówce nie może jednak odbywać się bez przybliżenia roli powłok ochronnych, które możemy uznać za jedną z fundamentalnych części opisywanego materiału. W celu poprawy właściwości wybranej przez nas blachodachówki, powinniśmy postawić na jeden z trzech rodzajów powłoki ochronnej. Mowa o powłokach poliestrowych, poliuretanowych oraz hybrydowych. Pamiętajmy, że to bardzo znacząca decyzja, ponieważ każdą powłokę cechuje inna trwałość oraz inna cena.
Blachodachówki już same w sobie są jakościowe. Dzieje się tak, ponieważ są one wykonywane ze stali najlepszego typu, która pochodzi od renomowanych producentów, którzy od lat nie zawodzą swoich klientów (ArcelorMittal, Tata Steel, Voestalpine). Standardowa grubość stalowego rdzenia blachodachówki wynosi 0,5 mm. Bez stali nie byłoby jakości. A czego nie byłoby bez powłok dekoracyjno-ochronnych? Można zaryzykować stwierdzenie, że ciężko byłoby bez nich stworzyć produkt kompletny, ponieważ to właśnie one kształtują finalną trwałość blachodachówki oraz nadają jej estetycznego kunsztu.
Przed czym uchronią nasze pokrycie dachowe powłoki ochronno-dekoracyjne? Powłoki zostały tak skonstruowane, by chroniły pokrycie dachowe przed uszkodzenia różnego typu, od tych natury mechanicznej, aż po te, które są silnie związany ze zmianami w pogodzie. Dobre powłoki rozwiążą również nasze problemy z zabrudzeniami blachodachówki.
Czy w przypadku opisywanych powłok możemy mówić o realnym wpływie na kwestie wizualne pokrycia? Powłoki oddziałują na finalny estetyczny efekt naszego dachu. Nadają mu odpowiednią fakturę, barwę oraz połysk. Można powiedzieć, że powłoki dekoracyjno-ochronne stanowią jednocześnie wizualne dopełnienie pokrycia, jak i jego estetyczny fundament.
Co jeszcze pozytywnie wpływa na jakość blachodachówek od firmy Blachy Pruszyński? Przede wszystkim proces produkcyjny, podczas którego korzysta się z najnowszej technologii. Nie można zapominać o szeregu testów wykonywanych w laboratorium, które mają na celu sprawdzenie, czy dany materiał spełnia wszelkie wymogi. Produkt zanim trafi do sprzedaży przechodzi duża liczbę testów, co pozwala na eliminację ewentualnych błędów.
W ostatniej części artykułu bliżej przyjrzymy się wszystkim rodzajom powłok. Pod naszą lupą znajdą się wszystkie dostępne powłoki, od poliestrowych, poprzez hybrydowe, aż po te wykonane z poliuretanu.
Zacznijmy od powłok poliestrowych, za które przyjdzie nam zapłacić najmniej. W ofercie znajdziemy dwie powłoki tego typu. Mowa o poliestrze standardowym oraz nieco droższym poliestrze macie gruboziarnistym. Różnica między tymi dwoma rodzajami zasadza się na ich grubości (wariant podstawowy to 25 um, zaś mat gruboziarnisty 35 um). Firma Blachy Pruszyński pracując nad udoskonaleniem powłok poliestrowych wprowadziła lakier o nazwie TOPMAT, którego największą zaletą jest odporność na fotochemiczne procesy starzenia. Dodajmy do tego również, że TOPMAT może pochwalić się dłuższą gwarancją niż dotychczas dostępne w ofercie powłoki poliestrowe (20 lat gwarancji estetycznej, zamiast 10).
Za najbardziej jakościowe powłoki dekoracyjno-ochronne uznaje się te wytworzone z poliuretanu. Można powiedzieć, że w tym twierdzeniu znajdziemy bardzo dużo prawdy, ponieważ dostępne w ofercie Blachy Pruszyński, powłoki PURMAT oraz PURLAK przyczyniają się do zniknięcia problemów z rdzą oraz uszkodzeniami natury chemicznej i mechanicznej. Dzięki nim pieśnią przeszłości staną się również negatywne działanie promieni UV na pokrycie. Powłoki poliuretanowe to również najdłuższy czas obowiązującej gwarancji estetycznej, ponieważ wynosi aż 30 lat.
Jeśli jednak nie potrafi zdecydować się na jedną z dwóch prezentowanych wyżej powłok, to producent pokryć dachowych przychodzi z pomocą i oferuje swoim klientom powłokę hybrydową. Mowa o powłoce PURMAX, która składa się z poliestru o grubości 25 um oraz poliuretanu o grubości 15 um. Duża zaletą powłoki hybrydowej jest jej uniwersalność, ponieważ sprawdzi się ona w niemal każdym miejscu na świecie. Gwarancja estetyczna w jej przypadku wynosi 20 lat.