Zamknij

Okna do domu pasywnego

12:36, 08.01.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:36, 08.01.2024
pixabay pixabay

Okna energooszczędne to absolutny must have dla inwestorów mających ambicję postawienia nowoczesnego budynku generującego mniejsze zapotrzebowanie na energię. Przekonajmy się, czym powinna charakteryzować się stolarka okienna odpowiednia do domu pasywnego.

Pasywne budownictwo – czyli co?

Najprościej rzecz ujmując, dom pasywny to budowla spełniająca wyśrubowane kryteria energooszczędności. Jej głównym celem jest zatrzymywanie wewnątrz budynku jak największej ilości wytworzonego ciepła, co prowadzi do minimalizacji zużycia energii, a tym samym niższej emisji do atmosfery CO2 i innych szkodliwych związków, a także niższych rachunkach za ogrzewanie. Zyskuje więc Matka Natura i nasz portfel. Choć na pierwszy rzut oka koncept pasywnego budownictwa ma wiele plusów, to trzeba pamiętać, że wiąże się z nim kilka wyzwań. Pierwszym jest koszt inwestycji. Energooszczędne rozwiązania są zazwyczaj droższe, co skutecznie zniechęca niektórych inwestorów. Pasywne technologie zwrócą się z nawiązką, ale zajmie to kilka lub kilkanaście lat, natomiast na etapie inwestycji trzeba będzie wyłożyć więcej pieniędzy. Dobrym przykładem są tu okna energooszczędne, które są droższe od słabiej izolujących odpowiedników. Zachętą dla osób pragnących zainwestować w pasywne technologie są dofinansowania z różnych programów, np. Czyste Powietrze. Co, oprócz okien, wpływa na bilans energetyczny domu? Na liście elementów odpowiedzialnych za zarządzanie energią w budynku figurują: system wentylacji z odzyskiem ciepła, doskonała izolacja ścian i dachu, eliminacja mostków termicznych, szczelność budynku oraz zastosowanie „ciepłych” drzwi i bram garażowych.

Czym są okna energooszczędne?

Stolarka okienna o dobrych właściwościach termoizolacyjnych zapobiega niepotrzebnym stratom ciepła. Innymi słowy, przez okno energooszczędne ucieka na zewnątrz mniej ciepła niż przez zwykły model okna. Na to, jakie właściwości termiczne będzie miało dane okno, ma wpływ kilka czynników. Oto one:

  • materiał, z którego wykonane są profile. Okna energooszczędne są zrobione z polichlorku winylu (PCV, PVC) albo z drewna. Jak na metal przystało, okna aluminiowe przepuszczają więcej ciepła;
  • pakiety szybowe – im więcej szyb, tym lepszy efekt izolacji. Dodatkową warstwę osłonową może stanowić gaz szlachetny (np. argon), wypełniający przestrzenie między taflami;
  • konstrukcja profili – ma szczególne znaczenie w przypadku ram z PCV. Najlepsze efekty termiczne dają profile wielokomorowe;
  • uszczelnienie – okna energooszczędne posiadają dodatkową środkową uszczelkę;
  • ramki dystansowe – najlepiej izolują te zrobione z plastiku (bez elementów metalowych).

Taki zestaw szczegółów technicznych może przyprawiać o zawrót głowy, szczególnie osoby stykające się z tym zagadnieniem po raz pierwszy. Na szczęście, aby kupić dobre okna energooszczędne, nie musisz znać się na technologicznych niuansach. Z pomocą mniej doświadczonym inwestorom przychodzi współczynnik Uw. Najprościej rzecz ujmując, określa on, ile ciepła wydostaje się przez okna na zewnątrz. Im niższy współczynnik Uw, tym cieplejsze okna. Inwestorzy zainteresowani pasywnym budownictwem powinni wybierać modele o Uw równym bądź niższym niż 0,8 W/(m2K). Studiując uważnie kartę produktu okna, klient może trafić też na parametr przenikalności szyby (Ug), a także na parametr przenikalności profilu (Uf), których wartości tworzą współczynnik Uw.

Zewnętrzna alternatywa

Warto pamiętać, że o termoizolacyjność okien można też zadbać w inny sposób. Jaki konkretnie? Właściwości cieplne okna poprawiają rolety zewnętrzne. I choć ich pancerz nie ma wybitnych kompetencji izolacyjnych, to opuszczone rolety tworzą pewnego rodzaju poduszkę powietrzną i dodatkową osłonę przed chłodem. Co więcej, cechuje je elastyczność – można je opuszczać wtedy, gdy na dworze robi się zimno i trzeba uruchomić ogrzewanie. Rolety zewnętrzne mają też inne walory: chronią przed złodziejami, hałasami, wścibskimi promieniami słońca oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Montaż a kwestia ciepła

Faktem jest, że rozwiązania technologiczne używane przez producentów przy tworzeniu okien determinują ich termoizolacyjność. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsza stolarka okienna nie będzie działać jak należy, gdy będzie źle założona. Niestety, na rynku działa wiele nieprofesjonalnych ekip instalatorskich. Alternatywą dla szemranych fachowców jest fabryczny montaż. Polega on na tym, że okno (drzwi, roleta lub brama garażowa) jest zakładane przez wykwalifikowanych instalatorów, którzy mają podpisaną umowę bezpośrednio z producentem. Tacy monterzy znają konkretne produkty od podszewki i są przeszkoleni w ich obsłudze. Fabryczny montaż daje gwarancję poprawnej instalacji okien bez mikronieszczenlności, przez które ucieka z domu cenne ciepłe powietrze.

Okna energooszczędne – podsumowanie

Termoizolacyjność stolarki okiennej wyrasta w dzisiejszych czasach na główny czynnik charakteryzujący dobrej jakości okna. Na stopień energooszczędności ma wpływ wiele czynników technologicznych, a także poprawny montaż. Aby przekonać się, z jak ciepłym oknem mamy do czynienia, wystarczy odczytać jego parametr Uw, który powinien być podany przez producenta na ramce dystansowej. Im niższa wartość Uw, tym więcej ciepła pozostaje we wnętrzu domu i tym mniejszy popyt na energię zgłaszany przez domowników.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%