Zamknij

Dach dwuspadowy czy wielospadowy?

08:59, 09.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:59, 09.06.2022

Podczas projektowania domu bardzo ważnym zagadnieniem jest konstrukcja dachu budynku, która może być wykonana w formie dwu lub wielospadowej. Oba rozwiązania niosą ze sobą korzyści, jak i pewne niedogodności. Jeżeli stoisz przed wyborem, jaki rodzaj dachu wybrać - zapraszamy do naszego porównania!

Dach dwuspadowy - prostota formy, łatwość wykonania, minimalizm estetyczny

Zalety dachu dwuspadowego

Najprostszym rodzajem dachu jest dach dwuspadowy. Do jego niewątpliwych zalet należy zaliczyć łatwość wykonania oraz niewielkie ryzyko błędów. Duże, proste powierzchnie ułatwiają wykończenie dachu i będą odpowiednie do użycia każdego rodzaju materiałów do pokrycia dachu. Co więcej, dach dwuspadowy zmniejsza ryzyko błędów prowadzących do powstania przecieków. Kolejną ważną zaletą, przemawiającą za budową dachu dwuspadowego, jest łatwość planowania i zagospodarowania przestrzeni znajdującej się pod dachem. Dzięki prostej konstrukcji projektant zyskuje pełnowartościową przestrzeń użytkową, pozbawioną zakamarków, które mogą być trudne do praktycznego wykorzystania. Osoby zainteresowane ekologicznymi rozwiązaniami z pewnością docenią także fakt, że dach dwuspadowy będzie generował o wiele mniej odpadów, powstających podczas pracy nad jego pokryciem.

Wady dachu dwuspadowego

Jak każde rozwiązanie architektoniczne, tak i dach dwuspadowy nie jest pozbawiony wad. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj kwestia bryły domu, której dwuspadowy dach może przydać nieco ociężałości. Na ogół problem ten będzie dotyczył dużych budynków. W przypadku małych domków dwuspadowy dach będzie prezentował się dobrze i nie zaburzy estetyki budynku. W związku z powyższym, większość architektów projektujących duże domy będzie unikało konstrukcji dwuspadowej na rzecz wielospadowych dachów.

Dach wielospadowy - urozmaicona bryła, efektowny wygląd, większa powierzchnia

Dach wielospadowy to określenie kryjące w sobie o wiele więcej możliwych wariantów konstrukcji dachu, niż ma to miejsce w przypadku dachu dwuspadowego. Z tego względu poszczególne projekty zakładające budowę dachu wielospadowego będą różniły się znacznie pod względem wyglądu i funkcjonalności. Jedno jest pewne - dach wielospadowy prezentuje się efektownie za sprawą swej skomplikowanej formy. Jego kształt będzie wynikał z połączenia dwóch lub większej ilości różnych dachów ponad bryłą jednego budynku.

Zalety dachu wielospadowego

Dach wielospadowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem kiedy plan pomieszczeń na poddaszu użytkowym wymusza zastosowanie kilku rodzajów dachu. W zależności od położenia budynku względem stron świata i dostępu poszczególnych części domu do światła, dach wielospadowy może być wykonany na różnych wysokościach pozwalając na najbardziej optymalne doświetlenie pomieszczeń. Wielospadowy dach to także możliwość wizualnego urozmaicenia i dodania lekkości bryle budynku, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych projektów.

Wady dachu wielospadowego

Niestety, także i dach wielospadowy nie jest pozbawiony pewnych wad. Najważniejszą z nich jest duża liczba załamań w dachu, utrudniająca prawidłowe wykonanie krycia połaci dachu. Dach wielospadowy to także większa przestrzeń wymagająca pokrycia. Ryzyko błędów wykonawczych, a co za tym idzie na przykład przecieków, jest w przypadku dachu wielospadowego wyższe niż przy dachu dwuspadowym. Nietrudno domyślić się, że wynikającą z powyższych czynników konsekwencją jest także wyższy koszt wykonania dachu wielospadowego.

Dach dwuspadowy czy wielospadowy do nowoczesnego domu?

Planując dom o nowoczesnej stylistyce można korzystać z obu rozwiązań architektonicznych. Zarówno projekty domów o dachach dwuspadowych, jak i wielospadowych mogą być budynkami o nowoczesnym charakterze. Aktualne możliwości projektowe nie wykluczają żadnej z opcji. Możliwe jest także rozwiązanie kompromisowe, zakładające połączenie ze sobą dwóch dachów dwuspadowych. Współczesny design skłania się jednak coraz częściej w stronę funkcjonalności i z chęcią sięga po dwuspadowy dach, który jest o wiele bardziej praktyczny. Współcześnie, bryły domów są inspirowane minimalizmem, stylem skandynawskim, czy też tak zwaną nowoczesną stodołą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%