Zamknij

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, czy warto wcześniej go spłacić

15:45, 17.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:45, 17.08.2022

Problem kredytów frankowych dotyka bardzo dużą rzeszę kredytobiorców, którzy zwabieni atrakcyjną perspektywą kredytu, bez określenia ewentualnych konsekwencji – zostali namówi na zaciągnięcie kredytu frankowego. Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną w Polsce, geopolityczną na świecie oraz osłabnięcie złotego na rynku walutowym, wiele osób zastanawia się, czy spłacać kredyt we frankach w całości. Całkowita i wcześniejsza spłata zobowiązania, przy aktualnym kursie franka, zdaje się być ekonomicznie nieopłacalna.

Można wcześniej spłacić kredyt

Frankowicze posiadający środki pieniężne na wcześniejszą spłatę kredytu i chcący zamknąć kwestię jego spłacania – mogą tego dokonać, ale bardzo ważnym aspektem jest dopilnowanie pewnych, znaczących szczegółów. W przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania warto zastrzec zwrot świadczenia za pośrednictwem pisma złożonego do banku, a w następnej kolejności pozwać swój bank. Wcześniejsza spłata nie warunkuje zamknięcia drogi sądowej, w dalszym ciągu można pozwać swój bank, z tą różnicą jednak, że nie o unieważnienie umowy w trakcie jej trwania, a po jej zakończeniu oraz o odfrankowienie kredytu, czyli rozliczenie zobowiązania na korzystne dla frankowiczów warunki.

Zastrzeżenie zwrotu świadczenia

Dopilnowanie formalności, jakim jest zastrzeżenie zwrotu świadczenia odgrywa bardzo ważną rolę i może w sposób zdecydowany pomóc frankowiczowi w późniejszym domaganiu się od banku nienależnie pobranych rat. Korzyść polega na tym, iż w późniejszym czasie o wiele łatwiej można dochodzić swoich roszczeń przed sądem. 

Istnieje możliwość dochodzenia zwrotu niesłusznie pobranych rat również bez zastrzeżenia zwrotu świadczenia, składając do sądu pozew z żądaniem nieważności umowy, a w związku z tym żądanie o zwrot świadczenia - bezpieczniej jest wnieść stosunkowo wcześniej przed spłatą i złożeniem pozwu o zastrzeżenie zwrotu świadczenia.

Spłata kredytu frankowego, a pozew do sądu

Frankowicze, którzy zakończyli swoją przygodę z kredytem frankowym dokonując wcześniejszej spłaty kredytu, mogą żądać przed sądem unieważnienia umowy lub jej odfrankowienia. Warto zauważyć, iż frankowiczom, którzy dokonali wcześniejszej spłaty kredytu przysługują takie same prawa, jak i tym, którzy jeszcze tego nie zrobili. Kancelaria frankowa Frejowski CHF podkreśla, iż umowa kredytu frankowego każdorazowo jest nieważna, jeśli występują w niej określone zapisy i postanowienia, zatem prawo jest równe wobec wszystkich.

Aktualnie obowiązujące orzecznictwo sprawia, iż rozwiązanie swojej sprawy za pośrednictwem pozwu frankowego nie wywołuje w kredytobiorcach żadnych obaw. Warto pamiętać o tym, iż wszelkie instytucje państwowe, czy też Trybunał Europejski są w zdecydowanej większości za konsumentami i w obronie ich praw wydają swoje stanowiska.

Czy warto czekać ze swoim pozwem?

Wiemy już, że każdy moment, w którym frankowicz zwleka ze złożeniem swojego pozwu do sądu działa na jego niekorzyść, bowiem większa część z kredytobiorców zdecydowała się na walkę w sądzie o swoje prawa oraz pieniądze. Sądy orzekają bardzo korzystnie, ale może się również zdarzyć tak, że za chwilę ich wydolność znacznie się zmniejszy i zdecydowanie dłużej trzeba będzie oczekiwać na wyrok w swojej sprawie.

Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF i skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dowiedz się, ile możesz odzyskać od swojego banku dzięki pomocy profesjonalnego pełnomocnika!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%