Zamknij

Dożynki gminne w Lubczu Małym

21:18, 27.08.2019 M-GOK Krzyż Wlkp. Aktualizacja: 21:27, 27.08.2019
Skomentuj fot. MGOK Krzyż fot. MGOK Krzyż

24 sierpnia Lubcz Mały był niewątpliwie najważniejszym miejscem na mapie gminy Krzyż Wielkopolski, ponieważ właśnie tam odbyły się Dożynki Gminne A.D. 2019.

Gospodarzem tegorocznego święta plonów była sołtys wsi Lubcz Mały wraz z Radą Sołecką przy współpracy Urzędu Miejskiego w Krzyżu Wlkp. oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Obchody tego dostojnego święta rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele, którą odprawili księża z krzyskich parafii. Podczas mszy miały miejsce tradycyjne obrzędy dożynkowe, takie jak przyniesienie do ołtarza darów przez starostów, władze miasta i wsi, dzieci ze wsi zaangażowanej w organizację święta plonów oraz przez przedstawicieli Ogrodów Działkowych. Ceremonia miała bardzo uroczysty charakter, a całość odbyła się przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod kierunkiem kapelmistrza Mieczysława Sorbala.

Po mszy nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych biorących udział w konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. W tym roku było ich aż sześć: z Lubcza Małego, Lubcza Wielkiego, Łokacza Małego, Łokacza Wielkiego, Brzegów i Wizan. Komisja przyznała I miejsce wsi Lubcz Mały, II miejsce otrzymał Łokacz Wielki, natomiast III miejsce zdobiła wieś Wizany. Pozostałe wsie otrzymały wyróżnienia.

Po przemarszu korowodu na plac dożynkowy nastąpiło oficjalne powitanie wszystkich gości przez sołtysa wsi Lubcz Mały Leokadię Sydow oraz burmistrza Krzyża Wlkp. Rafała Srokę. Wtedy też odbyło się tradycyjne dzielenie chleba pomiędzy mieszkańców gminy, darowanego przez starostów. W tym roku godność starostów przyjęli na siebie Honorata Krystek i Wiesław Borkowski. Pani Honorata wspólnie z mężem Grzegorzem prowadzą wielkoobszarowe gospodarstwo rolne o powierzchni 11,71 ha położone w Lubczu Małym. W pełni zmechanizowane gospodarstwo ukierunkowane jest na chów bydła opasowego i mlecznego, a Ich produkty sprzedawane są na rynku krajowym. Pan Wiesław wspólnie z żoną Małgorzatą prowadzą wielkoobszarowe gospodarstwo rolne o powierzchni 22,83 ha położone w Lubczu Małym. Gospodarstwo ukierunkowane jest na chów bydła mlecznego - jest w nim obecnie 20 krów. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i zaopatrzone w ciągniki rolnicze, maszyny do zbioru siana i słomy. Produkty z gospodarstwa sprzedawane są na rynku krajowym, gdzie część produktów wykorzystywana jest na pasze dla posiadanych zwierząt.

Podczas części oficjalnej nastąpiło również odczytanie nadesłanych listów od premiera Mateusza Morawieckiego oraz posłanki na Sejm RP Marii Małgorzaty Janyski.

Po części oficjalnej na przybyłych gości czekał szereg atrakcji w postaci koncertów czy aktywności dla dzieci. Najmłodsi mogli korzystać z zamów dmuchanych, zabaw sportowych, malowania twarzy lub z nowości jaką są brokatowe tatuaże. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Marco-Polo, który zachęcał zebranych do zabawy. Następnie Mag Marco, prezentując niesamowite sztuczki, przeniósł publiczność w świat fantazji i magii.

Tradycyjnie odbyła się również Spartakiada Dożynkowa zorganizowana przez Ludowy Zespół Sportowy „Relax” z Grzegorzem Korusem na czele. Spartakiada Dożynkowa to gry i zabawy skierowane dla dzieci i młodzieży , które miały za zadanie popularyzację sportu i rekreacji wśród zebranych. Do rywalizacji przystąpiło 5 sołectw (Kuźnica Żelichowska, Lubcz Mały, Lubcz Wielki, Łokacz Mały oraz Żelichowo) w następujących konkurencjach: bieg w worku, slalom gigant z taczką, bieg z jajkiem, toczenie balotu słomy oraz rzut gumofilcem do celu. Najlepszą drużyną okazało się sołectwo z Łokacza Małego - 47 punktów, II miejsce Żelichowo - 40 punktów, III miejsce przypadło Kuźnicy Żelichowskiej - 39 punktów, IV Lubcz Wielki - 34 punkty natomiast V z dorobkiem 16 punktów zdobyła wieś z Lubcza Małego. Wszystkich zawodników nagrodzono okolicznościowymi medalami dożynkowymi w poszczególnych konkurencjach. Ponadto zwycięska drużyna otrzymała puchar i nagrodę rzeczową.

Pozostając w klimacie aktywności fizycznej swoje możliwości zaprezentował Krzyski Klub Karate, który od połowy sierpnia funkcjonuje pod nową nazwą Wielkopolska Akademia Sztuk Walki. Nowa struktura organizacyjna klubu poszerza ofertę o treningi Systemy, tj. sztuki samoobrony i reagowania w kryzysowych sytuacjach. W sobotę wystąpiły dzieci i młodzież prezentując karate kyokushin.

Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na formację Maraquja. Jest to rewia wokalno-taneczna, która łączy taniec, śpiew i muzykę w niepowtarzalne widowisko. Widowisko pełne barwnych strojów estradowych, żywiołowych układów choreograficznych i porywającej do tańca muzyki. Połączenie wyjątkowych barw głosów wokalistek oraz nowoczesnej aranżacji utworów porwała wszystkich zgromadzonych.

Jako gwiazda wieczoru wystąpił polsko-włoski duet Halina Benedyk i Marco Antonelli. Po raz pierwszy spotkali się w 1984 roku, występując wspólnie na Festiwalu w Sopocie, gdzie za wykonanie piosenki "Frontiera" otrzymali trzecie miejsce. Festiwalowy sukces przerodził się w niezwykle gorąco przyjętą przez widzów trasę koncertową po Polsce. Duet spotkał się ponownie w 2011 roku i do dziś koncertują z powodzeniem po Polsce, urzekając i przenosząc kochającą ich publiczność w najgorętszy włoski klimat. I tak też było w Lubczu Małym. Artyści zeszli ze sceny i biesiadując z publicznością nadali niebywały urok swojemu występowi. Publiczność długo oklaskiwała swoich ulubieńców, co zaowocowało trzema bisami.

Podczas trwania dożynek odbywał się kiermasz. Swoje artykuły polecali lokalni wystawcy, np. miód i chleb. Joanna Szybilska „Askalandia” prezentowała ręcznie robione zabawki, kołderki i poduszki a Bogusia Górska, czyli Pani Guziczek, piękne obrusy i serwetki. Nie zabrakło również pań ze Stowarzyszenia Łokaczanki, które oferowały przepyszne domowe wypieki. Można też było odwiedzić stoiska okolicznych wsi z Gminy Krzyż Wlkp. Swoje bogactwa prezentowała wieś Łokacz Mały oraz Huta Szklana. Część zebranych ze sprzeda ży pieniędzy wsie przekazały na zbiórkę organizowaną na rzecz Łukasza Woźnego. Mieszkańcy gminy pokazali, że nie tylko potrafią się bawić ale także maja wielkie serca. Łukasz cierpi na czterokończynowe porażenie dziecięce przez co nie może chodzić. Ale jest szansa aby mógł wstać dzięki ortezie, która jest poza zasięgiem jego rodziców. Jak zwykle mieszkańcy Gminy Krzyż nie zawiedli!

Ostatnią atrakcją Święta Plonów był Teatr Ognia. Był to dynamiczny pokaz ze specjalnie dobraną muzyką i oświetleniem. Widzowie zobaczyli w akcji płonące wachlarze oraz żonglerkę płonącymi kulami. Dzięki użyciu iskier i pirotechniki, finał tego show był spektakularny. Nad bezpieczeństwem podczas pokazu oraz całej imprezy czuwała Ochotnicza Straż Pożarna z Krzyża Wlkp.

W organizację dożynek zaangażowały się również organizacje pozarządowe takie jak LZS "Relax", ROD Bratek, ROD Kolejarz, Caritas przy Parafii NSPJ, Klub Seniora, Koło Pszczelarzy, Kościół Zielonoświątkowy, Stowarzyszenie Łokaczanki, Zakład Usług Komunalnych oraz  Grupa Modlitewna Margaretki oraz wielu mieszkańców wsi, którzy przyczynili się do stworzenia wieńców i dekoracji przy drogach. Inicjatywę wsparło też wielu sponsorów, których nie sposób wymienić.

Słowa największego uznania należą się jednak rolnikom za ich ciężką pracę na roli pełną poświęcenia i wytrwałości, za chleb, który gości na naszym codziennym stole. Bóg zapłać!

(M-GOK Krzyż Wlkp.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%