Zamknij

Cisza wyborcza to fikcja? PKW chce zmian

14:22, 09.03.2024 Źródło: Radio Zet Aktualizacja: 15:00, 12.03.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Tomasz Jasyk / MagazynRegionalny.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Tomasz Jasyk / MagazynRegionalny.pl

Po niedawno przeprowadzonych wyborach parlamentarnych, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przedstawiła szereg postulatów dotyczących zmian w kodeksie wyborczym. Wśród głównych propozycji znajduje się m.in. korekta wielkości okręgów wyborczych do Sejmu, wydłużenie okresu na przesyłanie wyników z zagranicy, wprowadzenie ograniczenia wiekowego dla członków obwodowych komisji wyborczych i... rezygnacja z ciszy wyborczej. 

PKW, jako organ nadzorujący przeprowadzanie wyborów, regularnie analizuje zasady i procedury wyborcze, aby dostosować je do zmieniających się realiów i zapewnić sprawny i uczciwy przebieg procesu wyborczego.

W obecnym cyklu wyborczym, PKW postanowiła zaproponować 44 zmiany w prawie wyborczym, które mają na celu usprawnienie procesu wyborczego i zwiększenie jego transparentności.

Jednym z kluczowych postulatów PKW jest konieczność dostosowania liczby posłów wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych do Sejmu oraz zmiany w okręgach wyborczych do Senatu. PKW podkreśla, że obecny podział na okręgi wyborcze nie jest zgodny z przepisami Kodeksu wyborczego, co może prowadzić do dysproporcji w reprezentacji.

Ważną kwestią, którą PKW proponuje zmienić, jest wydłużenie 24-godzinnego okresu na przesyłanie wyników z zagranicy. Choć termin graniczny przekazania wyników pozostaje niezmieniony, możliwe jest rozważenie przedłużenia czasu na przesyłanie danych z zagranicy, aby zapewnić dokładność i rzetelność procesu wyborczego.

PKW również zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia górnej granicy wieku dla członków komisji wyborczych. W opinii PKW, pełnienie funkcji członka komisji może być zbyt dużym obciążeniem dla osób powyżej 70 roku życia, co może wpłynąć na sprawność i efektywność pracy komisji.

Koniec ciszy wyborczej? PKW chce zniesienia przepisu 

Jednym z bardziej kontrowersyjnych postulatów jest propozycja zniesienia ciszy wyborczej. PKW argumentuje, że rozwój technologii i mediów społecznościowych sprawia, że tradycyjna cisza wyborcza staje się coraz mniej skuteczna i traci swoje znaczenie.

- Wydaje się, że cisza wyborcza powinna obowiązywać jedynie w dniu głosowania w lokalu wyborczym, tj. wyłącznie wewnątrz budynku, w którym znajduje się ten lokal oraz w odległości np. 100 metrów od tego budynku - wskazała Państwowa Komisja Wyborcza.

Propozycje zmian w prawie wyborczym zgłoszone przez PKW zostaną teraz przeanalizowane przez odpowiednie organy państwowe. 

(Źródło: Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%