Będzie więcej czołgów K2, więcej wsparcia logistycznego i więcej udziału polskiego przemysłu. Rząd kończy negocjacje w sprawie nowej umowy z Koreą Południową, wartej miliardy.
Końcówka negocjacji i wielki kontrakt w drodze
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu Paweł Bejda przedstawili szczegóły kończących się rozmów z Koreą Południową w sprawie dostaw czołgów K2 Black Panther. Umowa ma objąć 180 czołgów, 80 pojazdów towarzyszących oraz pełen pakiet szkoleniowo-logistyczny.
– To jeden z największych kontraktów w historii, prawie gotowy do podpisania – poinformował wicepremier Kosiniak-Kamysz. Jak zapowiedział, dokument ma być zawarty w obecności ministra obrony Korei.
Nowa umowa będzie zawierać elementy, które wcześniej pomijano. Chodzi m.in. o wozy wsparcia, bez których – jak zaznaczył szef MON – czołgi nie mogą być w pełni wykorzystane. – To nadrabianie błędów poprzednich umów – dodał. Podkreślił także, że kontrakt będzie realizowany z myślą o interesie publicznym i odbudowie potencjału polskich zakładów.
Jak zaznaczył wicepremier, nowa wersja K2 będzie spolonizowana, a partnerem z polskiej strony będzie spółka Bumar Łabędy. – To szansa na odbudowę tej firmy – powiedział Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że negocjacje trwały długo, by zagwarantować realny udział krajowego przemysłu zbrojeniowego.
Wiceszef MON poinformował, że do końca 2025 roku zakończą się dostawy z pierwszej umowy zawartej w 2022 roku. Nowy kontrakt, który ma być podpisany jeszcze w tym roku, zakłada dostawę pierwszych 30 czołgów już w 2026 roku. – To jeden z najtrudniejszych kontraktów negocjowanych przez Agencję Uzbrojenia – przyznał.
Czym jest K2 Black Panther?
K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Wyposażony jest w armatę kal. 120 mm z automatem ładowania oraz karabiny maszynowe kal. 7,62 mm i 12,7 mm. Posiada zaawansowany system kierowania ogniem, wysoki poziom ochrony oraz nowoczesne zawieszenie hydropneumatyczne. Napędzany jest silnikiem o mocy 1500 KM, co zapewnia mu dużą mobilność.
Czołgi są zintegrowane z systemami łączności i zarządzania polem walki kompatybilnymi z tymi, które wykorzystują wozy Abrams. Przypomnijmy, że obecna dostawa 180 czołgów K2 to efekt umowy z sierpnia 2022 r., wartej 3,37 mld dolarów netto.
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz