Miliony właścicieli psów i kotów będą musiały dostosować się do nowych przepisów. Zmiana jest konkretna, a za jej zignorowanie grożą poważne konsekwencje.
Sejm przyjął ustawę, która wprowadza ogólnopolski system identyfikacji zwierząt domowych. Chodzi o stworzenie jednej, centralnej bazy, w której znajdą się dane wszystkich oznakowanych psów i kotów. To krok w stronę uporządkowania rynku i łatwiejszego identyfikowania właścicieli.
Najważniejsza zmiana jest prosta: każdy pies i kot ma być obowiązkowo oznakowany mikroczipem. Dotyczy to zarówno zwierząt przebywających w schroniskach czy domach tymczasowych, jak i tych, które mają właścicieli.
Nowy system ma działać jako Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów, który będzie prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dane z tej bazy mają być dostępne m.in. w aplikacji mObywatel, co oznacza, że właściciel będzie miał je zawsze pod ręką.
Obowiązek obejmie praktycznie wszystkich właścicieli psów i kotów w Polsce. W przypadku kotów wolno żyjących decyzja o czipowaniu pozostanie po stronie gmin.
Nowe przepisy nie wejdą w życie natychmiast. Najpierw powstanie system, co ma potrwać do dwóch lat, a później rozpocznie się kilkuletni proces rejestrowania zwierząt już znajdujących się w domach.
Właściciele, którzy zignorują obowiązek, muszą liczyć się z karą finansową. Grzywna może wynosić od symbolicznych kilkudziesięciu złotych aż do kilku tysięcy.
Sam koszt wszczepienia mikroczipa i wpisu do rejestru nie ma być wysoki – według założeń ustawodawcy to maksymalnie kilkadziesiąt złotych za usługę u weterynarza.
Nowe regulacje porządkują też inne kwestie. Wprowadzono m.in. możliwość elektronicznego potwierdzenia oznakowania zwierzęcia oraz łatwego aktualizowania danych właściciela w systemie.
Dodatkowo, jeśli ktoś nie odbierze zwierzęcia ze schroniska lub domu tymczasowego w określonym czasie, sprawa może zostać potraktowana jako porzucenie i zgłoszona odpowiednim służbom.
Na dostęp do danych z rejestru będą mogły liczyć nie tylko instytucje państwowe, ale także służby, takie jak policja czy straż miejska – np. w sytuacji konieczności ustalenia właściciela zwierzęcia.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz JackieLou DL z Pixabay
Radni z Krzyża: zarzuty burmistrz Kubiak są kłamliwe
A pamiętacie, jak jako pisiorówka pisała o ruskich onucach? A potem prezes ją olał ciepłym moczem.
Martusia
08:26, 2026-04-11
Burmistrz utraciła zaufanie. Wiceburmistrz odwołana
No cóż Pani Moniko, majonez to majonez, wszystko jedno jaki. Pamięta Pani? Bo to są Pani słowa. Ja pamiętam i nie zapomnę, ale kto by pomyślał, że to co paręnaście lat temu wysłała Pani w eter, wróci do Pani jeszcze za tego żywota.
Lgd
09:08, 2026-03-02
Paweł Ziopaja do burmistrz Kubiak: Pani jest kłamczuchą
Coraz większe jaja 😮
WW
18:12, 2026-03-01
Jechał pijany. Nigdy nie miał prawa jazdy
Co za młot!
😡
11:10, 2026-01-29
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktyct.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz