Zamknij

Jak postępować w czasie wojny? RCB wydało specjalną platformę

14:25, 29.03.2024 Źródło: Radio ZET / Przygotował Dawid Tłuchowski Aktualizacja: 14:25, 29.03.2024
Skomentuj Fot. Canva Fot. Canva

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wprowadzi do użytku specjalny serwis edukacyjny, adresowany do obywateli, włączając w to uczniów szkół podstawowych. Dowiemy się z niego m.in. jak zachować się w czasie sytuacji typowych dla wojny.

Nowy serwis, zgodnie z zapowiedziami ma ruszyć dziś, 29 marca. Wtedy też mamy poznać jego dokładny adres oraz nazwę.

Nowa platforma RCB ma na celu instruowanie w kwestiach postępowania w przypadku potencjalnych zagrożeń CBRNE - to znaczy sytuacji związanych z substancjami chemicznymi, biologicznymi, promieniotwórczymi, jądrowymi oraz wybuchowymi.

Inicjatywa, o której informuje "Rzeczpospolita" dąży do zwiększenia wiedzy publicznej w celu minimalizacji ewentualnych zagrożeń oraz ograniczenia skutków ewentualnych incydentów.

Chcą edukować na temat zagrożeń

Nowo uruchomiony portal, który zostanie udostępniony w piątek, prezentuje zbiór przewodników dotyczących różnorodnych zagrożeń, w tym tych związanych z chemią, biologią, promieniowaniem, energią jądrową oraz eksplozjami (CBRNE).

- Warto wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji i jak postępować, aby zminimalizować ryzyko tych zagrożeń. Edukacja ma kluczowe znaczenie w unikaniu i minimalizowaniu skutków zagrożeń, a także budowaniu odporności państwa - mówi rzecznik RCB, Piotr Błaszczyk.

Procedury poznają też najmłodsi

W ramach portalu nie zapomniano również o najmłodszych. Dla uczniów klas 4-8 udostępniono materiały szkoleniowe, które obejmują infografiki, animacje, gry edukacyjne oraz gotowe scenariusze lekcji przeznaczone dla nauczycieli.

W serwisie można również znaleźć informacje dotyczące niezbędnego wyposażenia plecaka ewakuacyjnego.

To kosztowało ponad 7 milionów

Realizacja tego projektu, którego koszt wyniósł 7,2 miliona złotych, była możliwa dzięki współpracy z pracownikami Państwowej Agencji Atomistyki oraz funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Większość środków finansowych (6,1 miliona złotych) została pozyskana z Funduszu Norweskiego.

Warto zauważyć, że to nie pierwsza inicjatywa podejmowana przez RCB w celu zwiększenia świadomości publicznej na temat zagrożeń. Dwa lata temu opublikowano podręcznik pt. "Bądź gotowy. Poradnik na czas kryzysu i wojny", który zawierał praktyczne wskazówki dotyczące szukania schronienia, ewakuacji oraz unikania kontaktów z obcymi wojskowymi.

(Źródło: Radio ZET / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%