Każdy Polak zużywa średnio 23 torby foliowe rocznie - poinformował PAP resort klimatu. Z kolei Lasy Państwowe zwróciły uwagę, że jedna torba rozkłada się przeciętnie od 100 do 400 lat i stanowi również zagrożenie dla zwierząt w lasach. 3 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych.
Rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Choszcz-Sendrowska zauważyła w rozmowie z PAP, że torba foliowa rozkłada się w czasie od ok. 100 do 400 lat. Zwróciła jednak uwagę, że w lasach porzucone torby nie tylko zanieczyszczają środowisko naturalne, ale stanowią również zagrożenie dla zwierząt, szczególnie jeśli znajdują się w nich resztki jedzenia.
"Jeżeli tam jest na przykład coś słodkiego, do czego owad może się przykleić, no to już nie wyjdzie z takiej torebki. O tym zwykle nie myślimy, kiedy taką torbę za sobą do lasu zabieramy. (...) wszystko to, co bierzemy ze sobą do lasu, powinniśmy zabrać z powrotem. (...) Las to nie jest śmietnik, las to jest miejsce życia zwierząt, miejsce, w którym powinniśmy zachowywać się jak goście. I na pewno plastik w ekosystemie leśnym jest bardzo, bardzo szkodliwy" - powiedziała Choszcz-Sendrowska. Dodała, że w taką torbę mogą również zaplątać się większe zwierzęta.
Przypomniała też, że w 2024 r. leśnicy wywieźli z lasów w Polsce łącznie ponad 80 tys. metrów sześciennych śmieci. Przyjmując, że w naczepie TIR-a mieści się ok. 100 m sześc., byłoby to ok. 840 tirów, które - ustawione jeden za drugim - ciągnęłyby się od Pałacu Kultury i Nauki w centrum Warszawy do Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie - zobrazowała. Zebranie i wywiezienie tych śmieci kosztowało Lasy Państwowe 34 mln zł.
Od 1 stycznia 2018 r. w Polsce obowiązuje opłata recyklingowa, której celem było m.in. ograniczenie zużycia plastikowych toreb. Jak wyjaśniono na rządowym portalu Biznes.gov.pl, przedsiębiorcy (np. sklepy), które udostępniają klientom torby foliowe muszą w cenie torby uwzględnić opłatę recyklingową, która za jedną torbę wynosi 20 groszy. Opłata może stanowić całkowity koszt torby lub zostać doliczona do ustalonej ceny.
Opłatę recyklingową trzeba zapłacić za wszystkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, za wyjątkiem lekkich toreb o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, czyli tzw. zrywek, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności sprzedawanej luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności - wskazano.
Ponadto od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w urządzeniach vendingowych pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje. Stawki opłaty za opakowania z tworzyw sztucznych zostały określone w rozporządzeniu na poziomie 20 gr dla kubków na napoje oraz 25 gr dla pojemników na żywność - wynika z kolei ze strony MKiŚ.
Jak wyliczał w 2023 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, z 1 tony folii można zrobić ponownie 55 tys. 550 toreb na zakupy. Energia odzyskana z każdej torby plastikowej pozwalałaby z kolei zasilić 60-watową żarówkę przez 10 minut.
Bartłomiej P. Pawlak (PAP)
bpk/ malk/ lm/
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Jako mieszkaniec, który naprawdę interesuje się sprawami gminy i ogląda wszystkie sesje, uważam, że Rada Miejska pokazała charakter i odpowiedzialność. Wstrzymanie się od przyznania wotum zaufania to nie akt złośliwości, tylko sygnał, że radni nie są od klepania wszystkiego, co burmistrz powie, tylko od kontrolowania i dbania o interes mieszkańców. Co ważne – radni jasno uzasadnili swoją decyzję, więc nikt nie może powiedzieć, że to było bez podstaw. Nie chodzi o robienie polityki, tylko o uczciwość wobec nas – mieszkańców. W końcu to rada ma patrzeć władzy na ręce. Brawo za odwagę i jasne pokazanie, że gmina jest najważniejsza. A swoją drogą – artykuł jest mocno stronniczy i wygląda na napisany przez sam Urząd Miasta albo na jego zlecenie, więc dobrze, żeby mieszkańcy znali też drugą stronę. Zachęcam wszystkich, żeby obejrzeli nagranie z obrad sesji i sami wyciągnęli wnioski.
Mieszkaniec Wielenia
11:20, 2025-07-02
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
Art jednostronny pusany na zamówienie burmistrz. Autor zapomniał napisać że 2024 to kolejne kredy, bezprawne premie 3600zł co miesiąć, złozenie wniosku do Wód Polskich o drastyczne podwyżki wody, chęć nałożenia maksymalnych podwyżek podatku - najlepiej wszystko na maxa, podwyżka wynagrodzenie burmistrz na maxa, niechęć do naprawy drabiny w OSP
Obywatel
15:12, 2025-07-01
Jednogłośne absolutorium i brak wotum zaufania
To jakaś schizofrenia radnych😮
?
12:05, 2025-07-01
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
tu komornik!
puk! puk!
10:10, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz