Miotła zbożowa (Apera spica-venti) to jeden z najgroźniejszych chwastów występujących w uprawach zbóż ozimych w Polsce. Najczęściej pojawia się w pszenicy ozimej, życie oraz pszenżycie, konkurując z roślinami uprawnymi o wodę, światło i składniki pokarmowe. Nieleczona może znacząco obniżyć plony, dlatego kluczowe jest odpowiednie i terminowe zwalczanie tej rośliny.
Chwast ten szczególnie dobrze rozwija się w warunkach wilgotnych i chłodnych, dlatego największe problemy z jego występowaniem obserwuje się jesienią. Miotła zbożowa w pszenicy ozimej, a także w życie i pszenżycie, pojawia się już od wschodów roślin uprawnych i może przezimować w fazie siewki. To sprawia, że wiosenne opryski są często mniej skuteczne, a zwalczanie należy rozpocząć już jesienią.
Jesień to najlepszy moment na oprysk na miotłę zbożową. W tym czasie roślina jest jeszcze młoda i bardziej podatna na działanie herbicydów. Oprysk na miotłę w pszenicy, oprysk na miotłę w pszenżycie oraz oprysk na miotłę w życie powinien być wykonany, gdy miotła zbożowa znajduje się w fazie 2-3 liści, co zwykle przypada na okres od połowy października do początku listopada.
Dobry środek na miotłę zbożową powinien zawierać substancje aktywne o działaniu systemicznym, takie jak np. flufenacet, pendimetalina, diflufenikan czy prosulfokarb. Ich skuteczność zwiększa się, gdy są stosowane w mieszaninach. Środek na miotłę zbożową w pszenicy ozimej powinien być dostosowany do warunków polowych, poziomu zachwaszczenia oraz fazy rozwojowej rośliny uprawnej i chwastu.
Przykładowe środki do zwalczania miotły zbożowej:
Ważne jest również rotowanie substancji aktywnych, aby zapobiec uodpornieniu się miotły zbożowej na konkretne środki.
Zwalczanie miotły zbożowej nie ogranicza się tylko do stosowania oprysków. Istotne są również działania agrotechniczne, takie jak:
Miotła zbożowa to uciążliwy chwast, którego obecność w uprawach pszenicy, pszenżyta i żyta może znacząco obniżyć plony. Skuteczne zwalczanie miotły zbożowej w pszenicy ozimej wymaga nie tylko dobrze dobranego środka, ale i odpowiedniego terminu oprysku - najlepiej jesienią. Regularne monitorowanie plantacji, stosowanie sprawdzonych herbicydów i integrowane metody ochrony roślin pozwolą skutecznie ograniczyć jej presję.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz